وضعیت بورس امروز دوشنبه ۳ اردیبهشت | کاهش دوباره شاخص کل بورس

0
5121

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصادشاخص کل بورس با کاهش ۱۹۵ واحدی به ۹۴.۲۹۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۴۹ میلیاردریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۷۶۶ میلیارد ریال (تقریبا ۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۱۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۴۹ واحد، خدمات انفورماتیک با ۳۲ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۳۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پارسیان با ۴۸، ارتباطات سیار ایران با ۳۳ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۸۶ میلیون و ۳۶۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۶ هزار و ۹۵۷ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۵ نماد (معادل۸۶ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۹۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۸۵، فراورده‌های نفتی با ۸۴ و فلزات اساسی با ۸۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

به نظر می‌رسد دخالت سیاست‌گذار در بازار ارز و تک‌نرخی کردن دلار در قیمت ۴۲۰۰ تومان پس از جهش قابل توجه این ارز تا سطح ۶ هزار تومانی، مهم‌ترین عامل اثر‌گذار بر روند فعلی بازار سهام است. در عین حال ریسک‌های سیستماتیک ناشی از نزدیک شدن به زمان اعلام نظر ترامپ درخصوص برجام در شامگاه ۲۲ اردیبهشت و تشدید بحران کم‌آبی به‌عنوان عامل فشار بر فعالیت شرکت‌های فولادی واقع در شهرهای مرکزی کشور به‌عنوان دیگر عوامل اثرگذار بر ریزش این روزهای بورس تهران شناسایی می‌شوند. یکی از مشکلات اصلی بازار سهام در حال حاضر کمبود نقدینگی و کاهش محسوس حجم معاملات است. باید توجه داشت زمانی که حجم معاملات افت زیادی را تجربه می‌کند و به عبارتی خروج سرمایه بسیار پررنگ‌تر می‌شود، شرایط بازار سهام به همین شکل کم‌رمق و فرسایشی می‌شود. در این شرایط فروشندگان سهام مجبورند قیمت‌ها را پایین‌تر در نظر بگیرند با وجود این سرمایه‌گذاران تمایلی به خرید سهام در آن قیمت‌ها نیز ندارند.

نظر بدهید