تحولات طلا از ۱۲ تا ۱۹ آذر ۹۵

0
449

بازار جهانی

• اونس طلا بیشتر مقاطع هفته گذشته را پیرامون مرز ۱۱۷۰ دلار نوسان کرد، گرچه عصر آخرین روز هفته افت شدیدی به‌سوی میانه کانال ۱۱۰۰ دلار را تجربه کرد. قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت بیش از ۱.۴ درصد کاهش داشت. این برای پنجمین هفته متوالی است که قیمت طلا با کاهش روبرو شده است.
• عمده عوامل فشار بر فلز زرد در روزهای کاری گذشته، دلار قوی و چشم‌انداز رشد نرخ‌های بهره در آمریکا و همچنین رشد بورس‌ها بوده است. البته فشار فروشندگان فنی را نیز نباید فراموش کرد، فروشندگانی که به افت شدید ارزش طلا در ماه نوامبر چشم دارند.
• اونس طلا که سه‌شنبه با تنها یک دلار افت به بهای ۱۱۶۹ دلار رسیده بود، چهارشنبه با ۴ دلار رشد، به بهای ۱۱۷۳ دلار بازگشت. اونس در این روز با کمک پایان موقعیت فروش و شناسایی سود برخی از معامله‌گران تا بهای ۱۱۸۰ دلار هم بالا رفت اما در نهایت روی قیمت پیش گفته ایستاد. یک دلیل مهم افت از اوج روزانه، ناتوانی فنی طلا بود. دلیل دیگر افت، کاهش بهای نفت خام بود.
• پنج‌شنبه روز بازگشت به بهای مرزی ۱۱۷۰ دلار بود. عمده دلایل افت طلا در چهارمین روز کاری هفته رشد شاخص دلار و ادامه فشار فنی بود. اونس تا زمان برگزاری نشست بانک مرکزی اروپا عمدتا پیرامون مرز ۱۱۷۵ دلار نوسان کرد، اما با اعلام پایان برنامه‌های خرید اوراق قرضه در پایان سال ۲۰۱۷ افت کرد. بانک مرکزی اروپا همچنین اعلام کرد برنامه‌های ماهانه خرید را از ماه آوریل از ۸۰ میلیارد یورو به ۶۰ میلیون یورو کاهش خواهد داد. اعلام این برنامه‌ها باعث افت یورو و رشد دلار شد.
• اونس روز جمعه را با بهای ۱۱۶۷ دلار شروع کرد اما خیلی زود رو به رشد گذاشت. این روند متاثر از روند شاخص دلار بود، اما این پایان کار طلا در روز آخر نبود. با رشد شدید شاخص دلار در بعدازظهر جمعه، اونس تا بهای ۱۱۶۰ دلار هم پایین آمد. آنچه عصر روز گذشته روندها را متاثر کرد باز شدن بازارهای آمریکای شمالی و تجربه فضای متفاوت آنها بود. در حالی که معامله‌گران بازارهای مختلف اروپا، در اواخر هفته گذشته بر سیاست‌های مبهم بانک مرکزی اروپا متمرکز بودند، معامله‌گران بازارهای آمریکای شمالی بار دیگر به «روند ترامپی» رو آوردند.

بازار داخلی

• روند افزایش قیمت انواع سکه در هفته گذشته نیز ادامه داشت و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دستکم ۲۳ هزار تومان افزایش داشت.
• قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید که در ابتدای هفته یک میلیون و ۱۱۵ هزار تومان بود در پایان معاملات این هفته ۲۳ هزار تومان گرانتر شده و به بیش از یک میلیون و ۱۳۸ هزار تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز که در اول هفته یک میلیون و ۱۰۵ هزار تومان فروخته می‌شد در روز پنج‌شنبه به یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید و در این بخش نیز ۱۵ هزار تومان رشد قیمت به ثبت رسید.
• نیم سکه در ابتدای هفته ۵۷۸ هزار تومان فروخته می‌شد که در آخر هفته با ۱۵ هزار تومان افزایش به ۵۹۳ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در این هفته دستکم هزار و ۸۰۰ تومان رشد قیمت داشت.

پیش بینی

• به نظر می‌رسد قیمت طلا در کوتاه‌مدت تحت تاثیر انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین قرار خواهد داشت. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی و نوظهور نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.
• ژورژت بوئله، تحلیلگر بازار طلا گفت: «اگر بانک مرکزی اروپا این توانایی را داشته باشد که مجددا ارزش برابری یورو در برابر دلار را کاهش دهد، دور بعدی افزایش ارزش دلار خواهیم بود که به ضرر قیمت طلا خواهد بود.»
• بانک مریل لینچ آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که قیمت هر اونس طلا تا اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۱۲۰۰ دلار خواهد رسید.
• موسسه مالی کردیت سوییس در تحلیلی اعلام کرد: اتخاذ سیاست‌های حمایتی در زمینه تجارت بین‌المللی، نوسانات نرخ ارز و افزایش تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی موجب خواهد شد تا قیمت جهانی طلا در سال آینده با افزایش روبرو شود و میانگین قیمت هر اونس طلا به ۱۳۳۸ دلار برسد. این موسسه می‌افزاید: میانگین قیمت هر اونس طلا در سه ماه نخست سال آینده به ۱۲۷۵ دلار خواهد رسید و این رقم تا سه ماه پایانی سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۴۰۰ دلار می‌رسد.

monitoreconomy_ir-gold-19azar95

نظر بدهید