گزارش بورس چهارشنبه ۲۴ خرداد

0
222

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-24-1monitoreconomy_ir-stock-24-2

بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۳۸ واحدی به ۷۹.۴۶۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۱۴ میلیارد ریال (۵۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۲۴میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پارس خودرو با ۲۱ واحد، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۱۴ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۴۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۱ واحد و پتروشیمی شازند با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۳۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۰۱ میلیون و ۸۹۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۸ هزار و ۹۷۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۹% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز خودرو و ساخت قطعات با ۱۳۷، محصولات شیمیایی با ۱۲۹و سرمایه گذاری ها با ۷۲ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران زیر سایه سنگین معاملات کم حجم و بی‌رونق تالار شیشه‌ای شاهد تحرک معامله‌گران تکنیکالی برای جمع‌آوری سهام ارزان و متعادل شدن قیمت‌ها در دامنه صعودی قیمت‌ها با پیش‌رانی گروه خودرویی‌ها بود. انتظار برای انتشار خبرهای مثبت در این گروه در کنار گزارش‌های مالی جدید گروه سایپا باعث شده تا فرصتی برای نوسان‌گیری مجدد تا قبل از برگزاری مجامع عادی سالیانه گروه خودرویی‌ها برای اندک معامله‌گران حقیقی کف بازار فراهم شود، هرچند که اغلب حقوقی‌ها به دلایل کلان سیاسی و اقتصادی فعلاً ترجیح می‌دهند، تا دست به سیاه و سفید نزنند. همچنین معامله‌گران تکنیکالی نیم‌نگاهی به گروه پالایشی‌ها داشت، تا به پیشرانی «شبندر» پس از مدت‌ها شاهد متعادل شدن قیمت سهام در بازه مثبت باشد. قدر مسلم این روزها بازار سهام در حالی رکود مطلق را تجربه می‌کند که علامت دهی مثبت گاه و بیگاه برخی نمادهای معاملاتی را مدیون موج‌سواری گروهی برخی معامله‌گران حقیقی و بازارسازهای کوچک کف بازار است.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-24-3
monitoreconomy_ir-stock-24-4

نظر بدهید