گزارش بورس سه‌شنبه ۳۰ خرداد

0
167

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-30-1monitoreconomy_ir-stock-30-2بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۸ واحدی به ۷۸.۸۶۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۰۰۰ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۶۶۶ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۶۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی مبین با ۳۹ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۱۶ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۲۴ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۴ واحد و پالای نفت بندر عباس با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۰۳ میلیون و ۹۷۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۰ هزار و ۹۴۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۷ نماد (معادل ۷۹% تعدادی و معادل ۸۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز عرضه برق، گاز، گاز و آب گرم با ۸۹، فلزات اساسی با ۷۱ و خودرو و ساخت قطعات با ۷۱ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
بورس تهران امروز در حالی با بازارسازهای نوبتی برخی حقوقی‌ها و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری شاهد (از جمله هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های تابعه آن) حمایت از نماگرهای بورس تهران بود که فرصت دوباره‌ای برای نوسان‌گیری در برخی نمادهای معاملاتی بازار دوم به وجود آمد. تداوم جذابیت بازار بدهی برای معامله‌گران در حالی است که هم‌اکنون لابی‌ها و محافل مختلف بورسی نسبت به گزینه دولت جدید برای وزارت اقتصاد در حال گمانه‌زنی‌های مختلفی هستند، در این زمینه عملکرد وزیر کنونی اقتصاد در چهار سال گذشته به عنوان مرد ضدتورم در حالی مورد انتقاد اغلب معامله‌گران بازار سهام قرار گرفته که برخی دیگر، عدم واکنش به موقع و مناسب وی در مقابل عملکرد وزرایی همچون وزیر صنعت در تاخت‌ زدن بر صنایع مختلف بورسی را مورد انتقاد قرار می‌دهند.بازار امروز سهام بازاری متعادل و کم‌حجم بود که اصلاح قیمت سهام در برخی گروه‌های کوچک در کنار حمایت ضعیف تعدادی از حقوقی‌های حامی نماگرهای بورس باعث شد، تا فرصتی برای جمع‌آوری سهام با هدف نوسان‌گیری فراهم شود.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-30-3monitoreconomy_ir-stock-30-4

نظر بدهید