گزارش بورس دوشنبه ۶ شهریور

0
189

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

وضعیت شاخص های بورسشاخص های بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۱۲۷ واحدی به ۸۳.۰۱۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۶۲۶ میلیاردریال ( ۱.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۵۶۴ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۹۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۵۳ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۴۳ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۳۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۴۴ واحد، بانک ملت با ۳۱ واحد و نفت و گاز پارسیان با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۶۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۲۰۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۴ هزار و ۸۸۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعود بود و در طی ساعات معاملات ۱۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد۲۸۹ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۳۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت فلزات اساسی با ۲۰۷، استخراج کانه های فلزی با ۱۲۴ وخودرو و ساخت قطعات با ۱۲۱میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با انباشت عرضه در مقابل تقاضای سهام در گروه‌های بازار دومی شامل شرکت‌های کوچک و یا برخوردار از سهام شناوری پایین بود که انتظار برای رشد قیمت‌ها در بازار جهانی کالاهای اساسی به پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و همچنین معدنی‌ها با تک‌تازی دوقلوهای سنگ آهنی انجامید. بازاری که به مدد حقوقی‌ها در این گروه امروز از فاز اصلاحی کناره گرفت تا به این ترتیب نشان دهد که گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها همچنان پیشرو بلامنازع بازار سهام هستند. در این بین گروه لاستیک و پلاستیک و تک سهم‌های قطعه‌ساز در گروه‌های خودرویی همچنان برای معامله‌گران کوتاه‌ مدت‌نگر در کانون توجه قرار دارد.

نظر بدهید