گزارش بورس سه‌شنبه ۷ شهریور

0
177

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی شاخص های بورسبررسی شاخص های بورس

بررسی تحلیلی بازار بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۳۹ واحدی به ۸۳.۲۵۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۶۸۶ میلیاردریال ( ۲.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۷۶۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۵۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۳۳ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۰۶ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۶۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۴۷ واحد، فولاد خراسان با ۳۰ واحد و بانک ملت با ۱۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۶۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۵۱ میلیون و ۹۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۴ هزار و ۱۶۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعود بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۰ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت فلزات اساسی با ۵۰۳، استخراج کانه های فلزی با ۲۵۹ و محصولات شیمیایی با ۱۶۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی به نسبت پرحجم همراه شد که در بازار مشتقه سهام اوراق اختیار خرید بر روی سهام فولاد و ملی مس با اقبال معامله‌گران مواجه بود. از سوی دیگر انتظار برای اعلام تعدیل مثبت درآمدی در گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها همچنان از جذابیت دو چندانی برای خریداران سهام برخوردار است. هر چند که تناسب عرضه و تقاضا باعث شده تا روند معاملات این گروه جذاب متعادل و با نقدشوندگی بالا همراه شود. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۵ میلیون سهم پالایش نفت بندرعباس به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد. در بازار معاملات بلوکی نیز امروز کمتر از ۲۳۰ میلیون سهم شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه به ارزش بیش از ۴۲ میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات انتقالی مواجه شد.

نظر بدهید