گزارش بورس دوشنبه ۱۰مهر

0
169

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمدهتحلیل بازار بورستحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با کاهش ۳۰۴ واحدی به ۸۵.۵۱۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۴۱۳ میلیاردریال ( ۱.۳۲۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۵۲ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۶۴۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۵۷ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۲۳ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت تهران با ۴۴، سایپا با ۴۴ واحد و ایران خودرو با ۴۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۴۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۰۳ میلیون و ۹۰۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۱ هزار و ۲۲۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۶ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۵۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۰۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت مخابرات ۱.۰۸۶، خودرو و ساخت قطعات با ۱۶۲ و سرمایه گذاری ها با ۱۲۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با تقابل عرضه در مقابل تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی پیشرو مواجه بود که فشار فروش در گروه فلزات اساسی و خودرویی‌و همچنین گروه پالایشی و معدنی از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی قابل تأمل بود. در این بین فرصت جمع‌آوری سهام در دامنه نوسان نزولی باعث شد تا حقوقی‌ها رغبت بیشتری برای تحصیل سهام در فاز اصلاحی قیمت‌ها داشته باشند. بر این اساس امروز تک‌سهم‌های برخوردار از سهام شناوری پایین و عمدتاً حاضر در بازار فرابورس توانستند، از معامله‌گران کوتاه‌مدت‌نگر میزبانی کنند. در بازار دوم بورس تهران که با معاملات درون‌گروهی سهامداران عمد اختصاص دارد، اندکی بیش از ۱۹ میلیون سهم لیزینگ رایان سایپا به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کدبه‌کد شد. بیش از ۱۲.۵ میلیون سهم فولاد مبارکه اصفهان نیز به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. در سرمایه‌گذاری البرز اما بیش از ۸ میلیون سهم به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان کدبه‌کد شد.

 

نظر بدهید