تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۸ تا ۱۳ مهر)

0
252

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته (دوشنبه) با ۲۹ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه هفته گذشته داشت و برابر ۳۳۸۳۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی ۶۸ ریال افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته داشته و برابر ۳۴۰۰۲ ریال اعلام گردید. اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد در روز پنجشنبه برابر ۵۴۲۸ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۹۳ ریال تشدید شده است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۷۱ ریال کاهش قیمت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۹۸۳۷ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت این ارز ۱۴۳ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۳۹۹۸۰ ریال بود.در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۰۵۰ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۷۴ ریال کاهش داشته است.
• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در طی هفته برابر ۰.۸۵ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی تقریبا رعایت شده بود. در روز دوشنبه این نسبت برابر ۰.۸۴۹ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۵ بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۷۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۹۲۱۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۲۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۹۴۳۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۳۳ریال و در روز پنجشنبه برابر ۳۰ ریال بود. بطور میانگین در طول هفته قیمت دلار برابر ۳۹۳۲۷ریال بود.
• دلار باید در سطوح بالاتری معامله شود، زیرا داده‌های اقتصادی این هفته آمریکا بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند. دیروز گزارش فعالیت‌های اقتصادی بخش خدماتی آمریکا نشان داد که رشد اقتصادی این بخش، به بالاترین سطح در ۱۲ سال اخیر رسیده است. درحالیکه طوفان هاروی موجب به تأخیر افتادن در زنجیره تأمین شرکت‌ها شده بود. از همه مهم‌تر، گزارش بخش اشتغال ISM نیز رشد خوبی داشت، که نشان می‌دهد به ‌جای از بین رفتن موقعیت‌های شغلی، شاهد رشد خوب اشتغال بودیم.
• گزارش ADP نیز نشان می‌دهد که رشد اشتغال بخش خصوصی برابر ۱۳۵ هزار واحد بوده است، درحالیکه بازار برای داده‌های ضعیف‌تر از این هم آماده‌شده بود. دو گزارش ADP و ISM خدماتی خوش‌بینی‌ها نسبت به رشد بازار کار را تقویت کرده‌اند. در حال حاضر انتظار می‌رود که رشد NFP ماه سپتامبر تنها ۸۰ هزار واحد باشد.
• تنها دلیل سقوط EURUSD به زیر ۱.۱۷ دلار، رشد ارزش دلار آمریکا بوده است. دیروز گزارش آخرین نشست بانک مرکزی اروپا منتشر شد، که خیلی متمایل به سیاست‌های انقباضی نبود. بر اساس این گزارش، مقامات بانک مرکزی ابتدا در ماه سپتامبر در رابطه با تغییر سیاست‌های پولی گفت‌وگو کرده‌اند و در ادامه با بررسی سناریوهای مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که بایستی برنامه‌های محرک اقتصادی بانک مرکزی به ‌طور قابل‌ توجهی تغییر کند. همچنین بانک مرکزی در رابطه با سرعت افزایش ارزش یورو نگران است و به ‌دقت نرخ ارز را زیر نظر خواهد داشت. همه این مسائل حکایت از این دارند که بانک مرکزی برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه را محدود خواهد کرد. بانک به دنبال افزایش نرخ بهره نیست و هر تصمیمی در رابطه باسیاست‌های پولی به‌ تدریج اجرا خواهد شد. هرچند که این مسئله می‌تواند دلیلی برای کاهش ارزش یورو در بازار باشد، اما اگر گزارش‌های اشتغال آمریکا نا امید کننده باشند، یورو با حمایت قوی مواجه خواهد شد.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۴۰ ریال کاهش قیمت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۸۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت این ارز در بازار ۱۸۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۷۰۳۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۱۹۰ ریال و در روز پنجشنبه برابر ۸۶ ریال بود. قیمت یورو در طول هفته بطور میانگین برابر ۴۶۹۵۲ ریال بود.
• شاخص‌های خوب PMI ناحیه یورو بهتر از انتظارات بازار بودند. همانند شاخص PMI بخش تولیدی، شاخص‌های بخش خدماتی نیز بهتر از انتظارات بازار بودند، که تا حدودی تأثیرات منفی شاخص خرده ‌فروشی را جبران کردند. دیروز مقامات کاتالونیا اعلام کردند که روز دوشنبه بطور رسمی استقلال این منطقه از اسپانیا را اعلام خواهند کرد. این اتفاقات در حالی می‌افتد که پادشاه اسپانیا شرایط را بسیار جدی توصیف کرده و رهبران استقلال‌طلب را به خیانت علیه مقامات محلی متهم کرده است.
• هنوز هم دولت اسپانیا می‌تواند از استقلال این منطقه جلوگیری کند و به‌ احتمال ‌زیاد این اتفاق نیز روی خواهد داد، اما در حال حاضر سرمایه‌ گذاران بیشتر به نشست بعدی بانک مرکزی اروپا تمرکز کرده‌اند. هنوز هم احتمال این وجود دارد که EURUSD تحت تأثیر بحران سیاسی به وجود آمده در اسپانیا قرار گیرد، اما از آنجایی‌که نشست بعدی بانک مرکزی اروپا نزدیک است، احتمالاً واکنش‌های منفی سریعاً خنثی خواهند شد. البته اخباری نیز مبنی بر تصمیمات مقامات کاتالان برای به تاخیر انداختن اعلام استقلال منتشر شده است.
• سرمایه ‌گذاران از چشم‌انداز سیاسی قاره اروپا نگران هستند. گزارش آخرین نشست بانک مرکزی اروپا نیز نشان می‌دهد که تعدادی از مقامات بانک مرکزی در رابطه با نحوه تغییر سیاست‌های پولی در سال آینده بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. مقامات بانک مرکزی اروپا از افزایش سریع ارزش یورو نگران هستند.

                                                    به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
تحلیل قیمت ارز

نظر بدهید