تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۴ مهر ۹۶

0
204

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۳ دلار معامله شد. تداوم رشد شاخص دلار به سقف ۶‌هفته‌ای اونس طلا به کف ۷‌هفته‌ای (۶/۱۲۷۰ دلار) نزدیک شد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۱.۵ دلار معامله شد. شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای آمریکا (ISM) در ماه سپتامبر به بالاترین سطح در ۱۳ سال اخیر رسید؛ موضوعی که رشد بازارهای سهام را رقم زد و احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری را به ۷۷ درصد افزایش داد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۵.۵ دلار معامله شد. رشد شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای اروپا به بالاترین سطح در ۴ ماه اخیر، با رشد یورو عامل فشار بر شاخص دلار شد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۵.۵ دلار معامله شد. با وجود کاهش ۳۳ هزار نفری اشتغال آمریکا، بر خلاف پیش‌بینی‌ها از افزایش ۹۰ هزار شغل جدید در سپتامبر، رشد میانگین دستمزد بیش از پیش‌بینی‌ها در کنار رشد شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای نوسان شاخص دلار در سقف ۳ماهه و حرکت طلا زیر سطح ۱۲۷۰ دلاری را تداوم بخشید. پیش‌تر نیز افت یورو با چشم‌انداز خروج آرام‌تر از برنامه خرید اوراق قرضه ۲۳۰۰ میلیارد دلاری (که در دسامبر پایان می‌پذیرد) در صورت‌جلسه نشست اخیر بانک مرکزی اروپا در کنار افت پوند به کف یک‌ماهه با تشدید فشارها بر نخست وزیر بریتانیا‌ و احتمال درخواست حزب محافظه‌کار به استعفای وی با رساندن پوند به کف یک‌ماهه رشد شاخص دلار را تقویت کرد. همچنان احتمال یک بار دیگر افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو ۸۵ درصد فشار بر طلا را حفظ کرده است.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۶ هزار تومانی مواجه شد. افت اونس طلای جهانی به کف ۷‌هفته در کنار رشد با احتیاط نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه شد. در بازار طلای جهانی چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا در کنار افت یورو رشد شاخص دلار را به سقف ۶‌هفته‌ای رقم زد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان معامله شد. رشد نرخ دلار با وجود افت اونس طلای جهانی از سکه حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۷ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۵۲ هزار تومان معامله شد. رشد اونس طلای جهانی در کنار رشد نرخ دلار از قیمت سکه حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۶۴/۰ درصدی با ثبت دومین هفته صعودی به قیمت یک میلیون و ۲۵۵ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی در یک ماه اخیر شاهد افت ۹۰ دلاری اونس طلا هستیم. رشد شاخص دلار به سقف ۳ماهه با افت یورو و پوند و تقویت چشم‌انداز یک بار دیگر افزایش نرخ بهره آمریکا در سال جاری عامل فشار بر طلا است. روز پنج‌شنبه اونس طلا نزدیک سطح ۱۲۸۰ دلاری نوسان داشت. اما افت طلا روز جمعه زیر سطح ۱۲۷۰ دلاری می‌تواند بر قیمت سکه اثرگذار باشد. در بازار ارز نیز رشد نرخ درهم در کنار رشد تقاضای محافظه‌کارانه روند صعودی دلار را نزدیک سطح ۳۸۵۰ تومانی تقویت کرد. همچنان احتمال افزایش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها و تردیدها نسبت به طلا، حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را اندکی کاهش داد.

پیش‌بینی
• در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، تحلیلگران معتقد بودند قیمت ها کاهش خواهد یافت اما سرمایه گذاران پیش بینی کردند قیمت ها رشد می کند. هفته گذشته بانک یو بی است پیش بینی کرد سال آینده میلادی متوسط قیمت هر اونس طلا ۱۳۲۵ دلار خواهد بود. البته تحقق این پیش بینی به کاهش ارزش دلار و وجود ریسک های مختلف وابسته است.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.
                                                    قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۴ مهر ۹۶
قیمت طلا

نظر بدهید