تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲۹ مهر تا ۴ آبان)

0
318

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۲۲ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر با ۳۴۳۲۱ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۶۸ ریال افزایش داشته  برابر ۳۴۴۸۹ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۷۷۱ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۰ ریال تشدید شده است.
•روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۳۷ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۴۴۳ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۳۴۴ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۹۷۸۷ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۵۸۳ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۴۳ ریال تشدید شده است.
•نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۵ بود. این نسبت در بانک مرکزی برابر ۰.۸۴ بود. دلیل این امر می تواند عرضه دلار برای زوار اربعین باشد که سعی در پایین نگهداشتن قیمت مبادلاتی آن می شود. این نسبت در بازار آزاد برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد
•روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۰۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۸۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۰۲۶۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۶۶ ریال و در انتهای هفته برابر ۲۲ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۰۱۳۱ ریال بود.

• در میان انتشار اخبار مربوط به گزینه‌های بعدی جانشینی رئیس فدرال رزرو آمریکا و همچنین نشست بانک مرکزی اروپا، شاهد حرکات قیمتی شدیدی در بازار ارز خارجی بودیم. جنت یلن و کوین وارش از لیست گزینه‌های موجود برای ریاست فدرال رزرو حذف شدند. هرچند دولت آمریکا هنوز تصمیمی در رابطه با معرفی رئیس بعدی فدرال رزرو نگرفته، اما به گزارش پولیتیکو، پاول یا تیلور رئیس بعدی فدرال رزرو خواهند بود. انتخاب پاول به ‌عنوان رئیس بعدی فدرال رزرو تأثیر چندان مثبتی بر دلار نخواهد گذاشت، اما ترکیب پاول و تیلور به‌ عنوان رئیس و نایب‌ رئیس می‌تواند تأثیر خوبی بر دلار آمریکا بگذارد. اما تا تائید چنین خبری، شاید سرمایه‌ گذاران بیش ‌از حد نسبت به آینده خوش‌بین شوند.

• عاملی که از دلار آمریکا حمایت کرد، تائید طرح اصلاح مالیاتی توسط کنگره بود که از سوی دموکرات‌ها نیز تائید شده است. این تصمیم مسیر اصلاح مالیات‌ها را برای ترامپ هموار کرده است و طرح اصلاح مالیات‌ها نیز روز چهارشنبه آینده منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود که دلار رشدهای اخیر را تا روز یک نوامبر حفظ کند. از دید شاخص‌های اقتصادی، احتمال اینکه شاخص G DP سه‌ ماهه سوم سال آمریکا از دلار حمایت کند، جدی است.

•حرکات قیمتی نسبتاً خوبی را در بازار ارز خارجی شاهد هستیم. USDJPY هم‌زمان با ادامه افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری آمریکا، از اوج سه ماه اخیر عبور کرده است. در حال حاضر نرخ بازدهی اوراق ده‌ساله به نزدیکی نرخ رُند ۲.۵۰ درصدی رسیده است. جفت ارز از ۱۱۴ عبور کرده و اگر رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ادامه یابد، می‌توان انتظار رسیدن جفت ارز به ۱۱۴.۵۰ را داشت.

• از آنجاییکه فدرال رزرو آمریکا به دنبال افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است و بانک مرکزی اروپا هم تا پایان سال ۲۰۱۸ برنامه‌ای جهت افزایش نرخ بهره ندارد، می‌توان گفت واگرایی سیاست‌های پولی موجب خواهد شد تا جفت ارز EURUSD به سمت حمایت کلیدی ۱.۱۵ حرکت کند.

• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در بازار آزاد در ابتدای هفته با ۵۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۷۷۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۶۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۸۳۷۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته ۴۷ ریال و در انتهای هفته برابر ۶۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۴۸۰۲۳ ریال بود.

•  تصمیم بانک مرکزی اروپا موجب سقوط شدید یورو شد. بانک مرکزی اروپا برنامه QE را از ۶۰ میلیارد یورو در ماه به ۳۰ میلیارد یورو کاهش داد و این تغییر از ماه ژانویه اعمال خواهد شد. قرار است برنامه جدید QE تا ماه سپتامبر ۲۰۱۸ ادامه یابد. از همه مهمتر بانک مرکزی گفته است که نرخ بهره را تا پایان برنامه QE در سطوح فعلی نگه خواهد داشت. این یعنی اولین افزایش نرخ بهره تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ انجام نخواهد شد. تأکید ماریو دراگی بر این نکته که نرخ بهره در آینده نزدیک افزایش نخواهد یافت، موجب خروج خریداران یورو از بازار شد.

• در این میان، بحران اسپانیا نیز کمکی به یورو نمی‌کند. رهبر کاتالونیا از برگزاری انتخابات زودهنگام خودداری کرد. پارلمان کاتالونیا اعلام جدایی از اسپانیا را اعلام کرد و از طرفی نخست وزیر اسپانیا پارلمان این کشور را منحل کرد، این عوامل موجب تشدید بحران سیاسی در منطقه یورو و نوسانات بیشتر در بازار این ارز جهانی می شود.

• در اروپا و انگلستان داده‌های اقتصادی بهتر از انتظارات بازار بودند. شاخص IFO آلمان و GDP انگلستان هر دو بهتر از پیش‌بینی بازار بودند. سخنگوی IFO اعلام کرده است که اگر در ماه نوامبر نیز شاخص بهبود یابد، می‌توان رشد GDP آلمان را افزایش داد. در انگلستان،GDP  با ثبت ۱.۵ درصد، بهتر از ۱.۴ درصد پیش‌بینی ‌شده بود. این گزارش موجب شد تا GBPUSD به ۱.۳۲ برسد.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

arz

منبع نمودارها: www.eranico.ir

نظر بدهید