گزارش بورس سه‌شنبه ۱۴ آذر | تقویت شاخص کل بورس

0
184

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | صعود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۵۶ واحدی به ۹۱.۰۹۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۱۴میلیاردریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۶۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۸۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کروه مپنا با ۷۳ واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۳۷ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس ۲۸، پالایش نفت تهران با ۲۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۰۹ میلیون و ۲۹۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۷۷۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت استخراج کانه های فلزی با ۲۶۲، فلزات اساسی با ۲۴۴ و خودرو و ساخت قطعات با ۲۳۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام در حالی نظاره‌گر معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بود که تحرک بازارگردان‌های حقوقی در گروه معدنی‌ها و درعین‌حال به پشتوانه مپنا شاهد سبزپوش شدن شاخص کل بورس بودند. هم‌زمان بازگشایی نماد معاملاتی های وب در فضای پرابهام علی‌رغم انتشار گزارش‌ شفاف‌سازی این ناشر در کدال باعث شد تا ارزش کل بازار سهام این شرکت برخوردار از سرمایه ۴۰۰ میلیارد تومانی به ۲ هزار و ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یابد. دوام رکود در فضای کسب‌وکار و بحران بانک‌ها در کنار نیاز صنایع مختلف به نقدینگی باعث شده تا پدیده‌های مختلفی در بازار سرمایه ایران به وقوع بپیوندند که حاصل آن چیزی نیست جز تارهای به هم تنیده‌ای که به دنبال به دام انداختن سهامدار و پول بی‌زبان آن است. این روزها اگر گذر سهامداری به بازار بیفتد، مصداق این کنایه است که باید باصطلاح دو دستی کلاه خود را نگه دارد تا باد غفلت آن را نبرد. بازاری که در رکود بزرگ مالی شاهد عنکبوت‌های درشت برای به دام انداختن سهامداران است.

 

نظر بدهید