تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۴ آذر ۹۶

0
155

بازار جهانی
روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با رشد اندک ۱۳/۰ درصدی به قیمت ۱۲۴۲ دلار معامله شد. پس از افت چشمگیر قیمت طلا جهانی طی معاملات هفته گذشته، معاملات این فلز گرانبها در روز دوشنبه کم‌دامنه آغاز شد. نقش‌آفرینی دلار در بازار کالاها از جمله طلا، نگاه‌ها را به سمت نوسان این ارز ارزشمند دوخته است.
روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی با افت اندک ۶/۰ درصدی به قیمت ۱۲۴۴ دلار معامله شد. پس از افت قابل توجه اونس طلای جهانی طی معاملات هفته گذشته قیمت این فلز گرانبها باز هم کاهش یافت. نبض بازار طلا در این روزها در دست دلار است.
روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با افت اندک ۲ دلاری به قیمت ۱۲۵۴ دلار معامله شد. از شامگاه سه‌شنبه قیمت اونس طلا زیر فشار شاخص دلار قرار گرفت و به کف ۵‌ماهه رسید. این اتفاق به دنبال انتشار آمار امیدوارکننده اقتصادی از جمله شاخص قیمت تولیدکنندگان (PPI) آمریکا رقم خورد.
روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۵.۷ دلار معامله شد. با وجود افت اونس طلای جهانی به کف ۵‌ماهه (۱۲۳۶ دلار) روز سه‌شنبه، اما افت تدریجی شاخص دلار رشد طلا را از کف مزبور رقم زد. نشست دوروزه فدرال رزرو مطابق پیش‌بینی‌ها افزایش ۲۵/۰ واحد درصدی نرخ بهره را به دنبال داشت. با وجود این، چشم‌انداز ۳ بار افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ را بدون تغییر گذاشت. موضوعی که عامل فشار بر شاخص دلار شد. خوش‌بینی‌ها به رشد پایدار اقتصاد جهانی از سوی فدرال رزرو، اقدام بانک مرکزی چین برای افزایش بسیار جزئی نرخ بهره و افزایش چشم‌انداز رشد اقتصادی در نشست اخیر بانک مرکزی اتحادیه اروپا چشم‌انداز خروج تدریجی از سیاست‌های به شدت انبساطی بانک‌های مرکزی را تقویت کرده است. موضوعی که می‌تواند فشار بر طلا (که نرخ بهره به آن تعلق نمی‌گیرد) را حفظ کند.

بازار ایران
روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۱۳ هزار تومان معامله شد. درحالی‌که معاملات روز یکشنبه در بازار ارز و سکه، صعودی دنبال شد، دیروز همسو با کاهش نرخ دلار، قیمت سکه نیز ۱۴/۰ درصد کاهش یافت. به نظر می‌رسد که بازگشایی بازار جهانی و آرامش نسبی حاکم بر معاملات آن، در تعدیل نیروهای این دو بازار موثر بوده است. ضمن اینکه بازار جهانی در این هفته چند نشست مهم در سطح بانک‌های مرکزی را تجربه خواهد کرد.
روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت سه‌ هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۴۱۰ هزار تومان معامله شد. این دومین افت متوالی سکه در هفته جاری است. بازار سکه در این هفته نوسان چندانی را تجربه نکرد. روز یکشنبه شاهد هفتمین حراج سکه از سوی بانک کارگشایی بودیم. به این ترتیب با افزایش عرضه از سوی نهاد ناظر، از شدت هیجانات فعالان کم شد و قیمت‌ها تعدیلی نسبی را تجربه کرد.
روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افزایش ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۱۲ هزار تومان معامله شد. در طول هفته جاری قیمت سکه تغییر محسوسی پیدا نکرد. در واقع بازار ارز و طلا به عنوان پناهگاه‌های امن، در این هفته روزهای نسبتا آرامی را پشت سر گذاشتند؛ در حالی که شاخص سهام جهش چشمگیری را تجربه کرد. به نظر می‌رسد که این ماجرا از دو جا آب می‌خورد. یکی فضای سیاسی کشور و دیگری، تحولات بازار جهانی.
هر سکه طرح جدید با افت هفتگی ۱/۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۴۱۴ هزار تومان معامله شد. روز پنج‌شنبه با وجود افت ۱۷ تومانی نرخ دلار، بازگشت اونس طلا به مسیر صعودی قیمت سکه را با رشد ۲ هزار تومانی همراه کرد. در هفته اخیر روز سه‌شنبه، رشد شاخص دلار اونس طلا را به کف ۵ماهه (۱۲۳۶ دلار) رساند. اما در ادامه افت تدریجی شاخص دلار و افت بازارهای سهام روز جمعه نوسان اونس طلا در کانال ۱۲۵۰ دلاری را رقم زد. چشم‌انداز خروج بانک‌های مرکزی از سیاست‌های به شدت انبساطی (با چشم‌انداز ۳ بار افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ و رشد نرخ بهره از سوی بانک مرکزی چین) فشار را بر اونس طلا حفظ کرده است. خوش‌بینی معامله‌گران به اونس طلا، با وجود افت نرخ دلار، تا حدی از قیمت سکه حمایت کرد.

پیش‌بینی
شاخص دلار آمریکا و بازدهی اوراق قرضه این کشور، پس از آنکه گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده نتوانست به پیش‌بینی‌ها برسد، تحت فشار قرار گرفتند و چهارشنبه شب را کاهشی به پایان رساندند. شاخص دلار در فاصله بین انتشار گزارش شاخص قیمتی و نشست کمیته بازار آزاد ۲دهم درصد نسبت به ارزهای رایج دنیا افت کرد. بازدهی اوراق خزانه با سررسید ۱۰ ساله، پس از آنکه چند روز متوالی بالای ۴/۲ درصد گزارش ‌شد، در همین اثنا به ۳۸/ ۲ درصد رسید. نارسایی تورم که پیش از این نیز منحنی بازدهی اوراق قرضه آمریکا را به سمت خطی شدن کشانده بود، روز پنج‌شنبه هم با کاهش بازدهی اوراق با سررسید بلندمدت، نسبت به بازدهی اوراق با سررسید کوتاه‌مدت، این منحنی را به سوی خطی‌شدن رهنمون کرد.
 قیمت طلا پس از انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا شرایط را برای صعود مناسب دید و چهارشنبه را با رشد ۱۱ دلاری نسبت به قیمت بازشده ۱۲۴۳ دلاری پشت‌سر گذاشت. در ادامه، نشست کمیته سیاست‌گذاران پولی آمریکا که پیش از این عامل کاهشی برای فلز زرد تلقی می‌شد، با توجه به نارضایتی از روند رشد تورم، تاثیر پیش‌بینی‌شده را بر قیمت طلا ثبت نکرد. قیمت طلا در روز پنج‌شنبه، تنها یک دلار نسبت به قیمت بازشده افت کرد تا معامله‌گران این بازار، در انتظار یک جمعه افزایشی برای طلا باشند. اونس فلز زرد دیروز در قیمت ۱۲۵۳ دلاری باز شد و تا ساعت ۶ بعد از ظهر به قیمت ۱۲۶۱ دلاری صعود کرد. فلز زرد که ماه گذشته نیز پس از اظهارات محتاطانه فدرال رزرو درخصوص معمای تورمی افزایشی شده بود، سیگنال جدید کمیته بازار آزاد آمریکا را همان‌گونه پاسخ داد.

                                                   قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۴ آذر۹۶

طلا قیمت نوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی ۱۲۵۵.۷ دلار ۰.۶ درصد افزایش (۸ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل ۱.۲۹۷.۲۳۰ ریال ۱.۱۴ درصد کاهش (۱۴۷۸۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید