وضعیت بورس امروز دوشنبه ۱۴ اسفند

0
129

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصادشاخص کل بورس با کاهش ۱۵۶ واحدی به ۹۷.۱۹۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۲۰ میلیاردریال (۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۶۲۰ میلیارد ریال (تقریبا.۲.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۴۰ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۶ واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۱۷ واحد و بانک اقتصاد نوین با ۱۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۵۱، ایران خودرو با ۲۹ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۱۴۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۷ هزار و ۲۲۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۳ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۹ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۸۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۹۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۳۵۶، محصولات شیمیایی با ۱۶۱ و فلزات اساسی با ۱۵۳ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملات کم حجم و حضور معامله‌گرانی بی‌انگیزه در تالار شیشه‌ای بود که بار سنگین موعد تسویه معاملات اعتباری در آخرین روزهای باقیمانده تا پایان سال روی دوش معامله‌گران در کنار ابهام از چشم‌انداز اقتصاد کشور در سال آینده باعث شده تا وضعیت سردرگم و توام با بیم و امید بر بازار سهام حاکم شود. در این بین نشست ترامپ با گروه ۱+۵ بر سر برجام در کنار گم شدن نقدینگی بازار سهام در سیاه چاله بازارهای کاذب موازی از جمله بازار ارز، باعث شده بورس تهران همچنان حرفی برای گفتن نداشته باشد. هر چند که بار روانی حاکم بر بازار سهام در این روزها ناشی از ریسک‌های غیرسیستمی است. بازاری که در آن سهامداران وفادار همچنان به روشن ماندن چراغ این بازار امیدوار هستند.

نظر بدهید