تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱ تا ۶ اردیبهشت

0
1663

🔷قیمت دلار آمریکا در طی هفته ای که گذشت کماکان ۴۲۰۰۰ ریال بوده و نرخ این ارز توسط دولت ثابت نگه داشته شده است. هنوز مبادلات نقدی خارج از سیستم بانکی و مجوزدار در کشور ممنوع است و بیشتر نوسان کم ارزی هم روی قیمت یورو در بازار داخلی منعکس می شود.

🔷 هزینه فروش دلار آمریکا بالا رفته است. برای اولین بار از ماه ژانویه سال ۲۰۱۴، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری ده‌ ساله آمریکا به بالای ۳ درصد افزایش ‌یافته است. این موضوع باعث شده تا بسیاری از فروشندگان USDJPY با خروج از بازار، رالی صعودی قوی را به راه بیندازند.

🔷 همچنین دلار آمریکا در برابر فرانک سوئیس و دلار نیوزیلند هم رشد کرده است، اما به خاطر عدم رشد دلار در برابر یورو، پوند، دلار استرالیا و دلار کانادا به نظر می‌رسد که هنوز سرمایه‌ گذاران نسبت به خرید دلار آمریکا شک دارند. تفاوت زیادی بین خرید و بازخرید معاملات فروش وجود دارد و افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری موجب نگرانی سرمایه‌ گذاران شده است.

🔷 سرمایه‌ گذاران از این واهمه دارند که افزایش نرخ بازدهی اوراق موجب سقوط بازارهای سهام و توقف رشد اقتصادی آمریکا شود. با این ‌حال شاخص اطمینان مصرف ‌کنندگان آمریکا بهتر از انتظارات بازار بوده است و شاخص فروش خانه‌های نوساز هم رشد قابل ‌توجهی داشته است. علت اصلی رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری، افزایش نرخ رشد تورم و انتظارات نرخ بهره‌ای است. در ابتدای ماه آوریل، از نظر بازار شانس افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن برابر ۷۹ درصد بود، اما در حال حاضر به بالای ۹۰ درصد رسیده است.

🔷 شاخص‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار بودند. شاخص مدعیان بیکاری به پایین‌ترین سطح در ۴۹ سال اخیر رسیده است. بخش بزرگی از کاهش تعداد متقاضیان استفاده از بیمه بیکاری به خاطر مسائل فصلی بوده است، اما میانگین متحرک چهار هفته‌ای هم از ۲۳۱ هزار واحد به ۲۲۹ هزار واحد کاهش ‌یافته بود.

🔷 قیمت یورو در این هفته روندی نزولی داشت. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۳۷۸ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۱۶۱۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو با ۴۶۶ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۵۱۱۴۴ ریال تعیین شد. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۵۱۴۲۹ ریال بود.

🔷 نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در طول هفته برابر ۰.۸۱ بود. این نسبت در قیمتگذاری داخلی در ابتدای هفته تا روز پنجشنبه برابر ۰.۸۱ و در این روز برابر ۰.۸۲ بود.

🔷 یورو در واکنش به سخنرانی رئیس بانک مرکزی اروپا حرکات نوسانی شدیدی را تجربه کرد. یورو ابتدا در واکنش به اطمینان خاطر ماریو دراگی از رشد اقتصادی ناحیه یورو به اوج قیمتی ۱٫۲۲۱۰ دلار جهش کرد، اما با پایان کنفرانس خبری، شاهد سقوط شدید نرخ برابری بودیم. این حرکت نزولی باعث شد تا تمامی رشدهای اولیه از بین برود و EURUSD به زیر ۱٫۲۱ دلار سقوط کند، که پایین‌ترین سطح قیمتی جفت ارز در سه ماه گذشته محسوب می‌شود.

🔷 در واقع یورو نتوانست بر دلار آمریکا غلبه کند. رشد یورو با رالی صعودی گسترده دلار آمریکا در بازار همراه بود. ماریو دراگی در سخنرانی پنجشنبه خود برخلاف انتظارات بازار، دید مثبتی نسبت به شرایط اقتصادی ناحیه یورو داشت. او کاهش اخیر شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو را بی‌اهمیت جلوه داد و گفت که رشد اقتصادی ناحیه همچنان قوی است و نرخ رشد تورم هم درنهایت به هدف تورمی بانک مرکزی خواهد رسید.

• بانک مرکزی اروپا تا سال ۲۰۱۹ نرخ بهره را تغییر نخواهد داد، در حالیکه فدرال رزرو آمریکا در ماه ژوئن نرخ بهره را افزایش خواهد داد. به همین خاطر یورو با وجود خوش‌بینی بانک مرکزی اروپا نتوانست به رشد صعودی خود ادامه دهد، زیرا قدرت دلار آمریکا بیش از قدرت خریداران یورو بود و تفاوت نرخ بازدهی اوراق همچنان به نفع دلار آمریکاست. نباید فراموش کرد که از دید سیاست‌های پولی، بانک مرکزی اروپا از فدرال رزرو آمریکا عقب ‌افتاده است.

• در انگلستان شاخص خرده ‌فروشی و داده‌های تجاری بهبود یافته‌اند و به همین خاطر این احتمال وجود دارد که رشد GDP بهتر از انتظارات باشد. همچنین امروز دولت انگلستان در رابطه با ماندن در اتحادیه گمرکی اروپا تصمیم خواهد گرفت. Amber Rudd وزیر داخلی انگلستان از طرح نخست‌ وزیر این کشور انتقاد کرده است و ابراز نگرانی کرده که خروج انگلستان از اتحادیه گمرکی اروپا می‌تواند بر توانایی انگلستان در امضای قراردادهای تجاری جدید آسیب بزند.

نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید