بانک مرکزى برای مدیریت بازار ارز چه کرد؟

0
52

ناظر اقتصاد : بانک مرکزى ایران در طى هفته‌هاى اخیر اختیارات بى‌سابقه‌اى را براى مدیریت بازار ارز از سران کشور گرفته است که در جاى خود ارزشمند است، اما در اینکه با این اختیارات چه مى‌کند جاى سوالاتى پا برجاست.

ثبت سفارش واردات و تخصیص ارز به واردات کالاها بغیر از کالاهاى ضرورى و استراتژیک تقریباً متوقف شده است و تقاضا در این بخش به شدت کاهش یافته است و استمرار این سیاست باعث عمیق‌تر شدن رکود در تولید و صنعت خواهد شد و قابل ادامه نیست.

بانک مرکزى با اعلام محدودیت بر روى دستگاه‌هاى پوز، عملا بازار ارز سلیمانیه و هرات و … را به شدت محدود کرده و صادرات ریالى و تقاضاهاى سفته بازى در این بازارها را خوشبختانه به شدت کاهش داده است؛ این تصمیم مثل شمشیر دو لبه در آینده داد و ستد ها و تقاضاهاى خرد اقتصاد ایران را هم با اختلال زیادى همراه مى‌کند.

کاهش یکباره قیمت ارز از ١٩ به ١۴ هزار تومان در مهرماه، بازیگران خرد و عمومى بازار ارز را ترسانده و به خانه فرستاده است و فضاى امنیتی و کنترلى شدید در بازار، بازیگران بزرگتر بازار را به شدت کنترل و مهار کرده است.

در حالى که ریسک سیاسى کشور همچنان بالاست، قیمت جهانى نفت به ۵٠ دلار رسیده است، تنش بین نیروهاى سیاسى داخلى افزایش یافته است، اف اى تى اف تصویب نشده است ،ظریف قرار است استیضاح شود، شاخص کل بورس از نزدیک عدد ٢٠٠ هزار به ١۶۵ هزار واحد کاهش یافته است، از نظر منطق اقتصاد ایران، قیمت دلار در این شرایط باید مسیر عکس بورس را در پیش گرفته و هرچند مقطعى افزایش مى‌یافت اما دلار هم در حال کاهش است و این کاهش دلار در شرایطى که روند آن با دیگر متغیر و تکه‌هاى پازل اقتصاد ایران همراستا نیست، احتمال کنترلى بودن و دستورى بودن این کاهش قیمت را افزایش داده و پایدارى آن را دچار تردید مى‌کند.

در استمرار دست پر قدرت بانک مرکزى در تقریبا سرکوب تقاضاى ارز چه در بخش وارداتى -بجز کالاهاى اساسى- و چه در بخش تقاضاى اسکناسی تردیدهاى جدى وجود دارد و باید دید بازارساز -بانک مرکزى- تا کجا این اختیار را دارد که براى کنترل بازار ارز در بخش واردات و تولید اختلال ایجاد کند.

در صورت عدم وقوع تحول سیاسى و اقتصادى عجیب و غریب و خارج از تحولات قابل پیش بینی، به نظر من انتظار جهش -رشد بسیار سریع- دوباره ارزى در طى ماه‌هاى آینده ضعیف است اما متناسب با کاهش قدرت بانک مرکزى در سرکوب تقاضا یا تزریق اسکناس در بازار، می‌شود انتظار توقف کاهش یا افزایش با آهنگ محدود دلار را داشت.

نظر بدهید