توافق چین و آمریکا برای آتش بس در جنگ تجاری

0
516

ناظر اقتصاد : پس از مذاکرات پرمخاطره در آرژانتین بین دونالد ترامپ و ژی جینپینگ رئیس جمهور چین، آمریکا و چین با آتش‌بس جنگ تجاری موافقت کردند. نتیجه این مذاکرات عدم افزایش عوارض از اول ژانویه بود. کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد ترامپ عوارض بر ۲۰۰ میلیارد دلار واردات چین را در ابتدای سال جاری روی ۱۰ درصد نگه می‌دارد و فعلا آن را به ۲۵ درصد افزایش نمی‌دهد.

در این بیانیه آمده است: چین توافق کرده مقدار زیادی محصولات کشاورزی، انرژی، صنعتی و … از آمریکا خریداری کند تا عدم تعادل تجاری بین دو کشور کاهش یابد. هنوز در مورد مقدار این خرید توافق نشده است. چین موافقت کرد خرید محصولات کشاورزی از کشاورزان ما را فوراً آغاز کند.

این دو کشور توافق کردند مذاکراتی در مورد تغییرات ساختاری با توجه به انتقال اجباری تکنولوژی، حفاظت از مالکیت فکری، موانع غیر از عوارض، مزاحمت‌های سایبری و دزدی سایبری، خدمات و کشاورزی آغاز کنند.

هر دو کشور توافق کردند که این معامله را طی ۹۰ روز آینده کامل کنند ولی اگر این اتفاق نیفتد، آن وقت عوارض ۱۰ درصدی تا ۲۵ درصد بالا می‌رود.

وانگ یی، یک دیپلمات ارشد در دولت چین گفت که مذاکرات در فضایی دوستانه و صمیمی انجام شده است.
وی با اشاره به توافق دو طرف برای معاملات بیشتر در زمان مناسب گفت:«هر دو رئیس‌جمهور توافق کردند که دو طرف می‌توانند و باید روابط دوجانبه را درست کنند.

وانگ گفت: بحث در مورد مسائل اقتصادی و تجاری بسیار مثبت و سازنده بوده است. هر دو طرف به توافق رسیدند افزایش دو جانبه عوارض جدید را متوقف کنند.

نظر بدهید