آسیا در صدر رشد انر‍ژی هسته ای

0
464

ناظراقتصاد: بنا بر گزارش سازمان جهانی هسته‌ای، قاره آسیا هم اکنون بیش‌ترین سهم را در رشد ساخت راکتورهای هسته‌ای در اختیار دارد.
به گزارش قانون، به نقل از پایگاه خبری ورلد نوکلیر، از ۱۰ راکتور جدید ساخته شده در سال ۲۰۱۶ در سرتاسر جهان ۸ راکتور در آسیا به بهره‌برداری رسیده است.
بنا بر این گزارش در سال ۲۰۱۶، مجموع ۴۴۸ تراوات برق از طریق انرژی هسته‌ ای تولید شده است. این رقم رشد ۱۲ درصدی را نسبت به ۲۰۱۵ و ۳۵ درصدی را در مقایسه با سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد.
طی ۱۰ سال گذشته تولید انرژی هسته‌ ای در هند و پاکستان دو برابر و در چین سه برابر شده است. تولید انرژی هسته‌ای در آسیا ۱۸ درصد از مجموع ظرفیت ۲۴۷۶ تراوات را شامل می‌شود.
چین هم اکنون بزرگترین کشور استفاده کننده از انرژی هسته‌ ای در آسیا محسوب می‌شود. ۳۷ راکتو ر هسته‌ای این کشور با مجموع ظرفیت ۳۳ مگاوات، ۲۱۰ تراوات برق تولید کرده است.
اگرچه ژاپن دارای ۴۲ راکتور هسته‌ای است اما به دلایل ایمنی پس از بروز حادثه نیروگاه‌ فوکوشیما تنها ۴ راکتور این کشور فعال هستند.
۱۲ راکتور دیگر در تایوان، ایران و پاکستان ۴۱ تراوات دیگر را تولید می‌کنند.
هم اکنون دو سوم از ۶۱ راکتور هسته‌ای در حال ساخت در جهان در آسیا در حال ساخت هستند که حدود نیمی از این تعداد در چین ساخته می‌شوند.
۱۹ راکتور دیگر با ظرفیت ۲۱.۹۸ مگاوات در تایوان، هند، پاکستان، کره جنوبی و امارات در حال ساخت هستند.
همچنین قرار است کار انجام تحقیقات اولیه برای ساخت ۵۷ راکتور دیگر با ظرفیت ۶۰ مگاوات در کشورهای بنگلادش، اندونزی،‌ اردن، قزاقستان،‌ مالزی،‌ عربستان سعودی،‌ تایلند، ترکیه و ویتنام آغاز شود.

نظر بدهید