آمار خرداد بورس | وضعیت ۳ متغیر تاثیرگذار

0
1621

ناظراقتصاد: با انتشار آمار معاملات خردادماه سال جاری وضعیت بورس از نظر «ارزش بازار شرکت‌ها، قیمت سهم ناشران و P/E» مشخص شد. ارزش بازار یکی از متغیرهای مهم و تاثرگذار در تعیین جایگاه ناشران آن محسوب می‌شود که باعث می‌شود به روشنی کیفیت و اعتبار ناشران در در تالار شیشه‌ای مشخص شود.

بر اساس این گزارش، ارزیابی اطلاعات منتشر شده از سوی بورس اوراق بهادار تهران برای دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۹۷ نشان می دهد: از میان ۳۲۷ شرکت که در بورس تهران فعالیت دارند، رتبه اول تا سوم از نظر ارزش بازار به شرکت های «فولاد مبارکه اصفهان با ۲۹۳.۷۰۰ میلیارد ریال، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۸۴.۳۵۰ میلیارد ریال و ملی صنایع مس ایران با ۲۰۵.۸۰۰ میلیارد ریال» اختصاص یافته است.

رتبه های چهارم تا دهم

همچنین شرکت‌های «سنگ آهن گل گهر، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، ارتباطات سیار ایران، پتروشیمی جم، مخابرات ایران، پالایش نفت بندرعباس و گسترش نفت و گاز پارسیان» به ترتیب با ۱۷۲.۶۲۰ میلیارد ریال، ۱۳۷.۷۳۵میلیارد ریال، ۱۳۵.۷۲۵ میلیارد ریال، ۱۱۴.۹۳۱ میلیارد ریال، ۱۱۰.۷۶۰ میلیارد ریال، ۱۰۹.۸۸۹ میلیارد ریال و ۱۰۳.۰۳۲میلیارد ریال رتبه‌های چهارم تا دهم را به نام خود ثبت کردند.

۱۰ شرکت کم ارزش

از سویی دیگر شرکت‌های «گرانیت بهسرام، درخشان تهران، نوش مازندران، پارس سرام، صنایع جوشکاب یزد، ماشین سازی نیرو محرکه، صنایع شیمیایی سینا، تولیدی لنت ترمز ایران، سایپا شیشه و پیاذر» به ترتیب در انتهای این جدول قرار دارند.

«P/E» ناشران

نگاهی به اطلاعات منتشر شده ازسوی بورس تهران نشان می‌دهد که بین شرکت هایی که در تابلوهای بورس معامله می‎شوند، ۶۶ شرکت دارای «P/E» بیش از ۲۰ مرتبه است. افزون بر این، ۵۸ شرکت دارای «P/E» بین ۱۰ تا ۲۰ مرتبه و ۱۶۶ شرکت دارای «P/E» کوچکتر از ۱۰ می باشند.

گفتنی است، بر اساس این آمار ۳۷ شرکت با پیش بینی زیان، «P/E» منفی دارند. در عین حال، متوسط نسبت قیمت بر درآمد ناشران بورس تهران «P/E» در پایان خرداد ماه به ۶.۶۴ مرتبه رسید.

قیمت سهام ۳۴ شرکت زیر ۱۰۰ تومان

این گزارش می‌افزاید: قیمت به ازای هر سهم برای ۲۹ شرکت بیش از ۱۰ هزار ریال، قیمت هر سهم ۱۲۹ شرکت بین ۳ هزار تا ۱۰ هزار ریال و ۱۳۵ شرکت نیز با قیمتی بین یک هزار تا ۳ هزار ریال در تابلوهای آماری تالار شیشه‌ای به ثبت رسیده و قیمت سهم ۳۴ شرکت نیز کمتر از یک هزار در بورس داد و ستد می‌شود.

عبور ارزش بازار از ۴۲۱ هزار میلیارد تومان

گفتنی است، بر مبنای آمارهای منتشر شده برای دوره یک ماهه خرداد ماه سال جاری، ارزش بازار ناشران بورس تهران در آخرین ماه بهار به بیش از ۴۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.

نظر بدهید