صادرات غیرنفتی

صادرات در لغت به معنای انتقال کالا یا ارسال و فرستادن کالا از جایی به جای دیگر چه در داخل کشور و یا از داخل به خارج کشور،‌ که در گمرک منظور از صادرات خروج کالا از قلمرو گمرکی کشور موردنظر است. صادرات غیرنفتی به معنی صادرات محصولاتی به غیر از نفت مانند محصولات پتروشیمی، و سایر کالاها و خدمات است. به عنوان نمونه عمده ترین محصولات صادرات غیر نفتی در ایران شامل پروپان مایع شده، پلی اتیلن، سنگ آهن و کنستانتره های آن، متانول، پسته، بوتان مایع شده، انواع گازهای نفتی، فرش و کفپوش های نساجی، اوره، سیمان، آلومینیوم، زعفران، و خودرو می شود.

شیوه غیر مستقیم صادرات غیرنفتی

در صادرات غیرمستقیم به ویژه صادرات غیرنفتی شرکت تولیدکننده خدمات و محصولات، از یک واسطه برای امر صادرات استفاده می‌کند و به نوعی روش غیر مستقیم (در مقابل مستقیم) را به منظور صادرات کالاهای خود انتخاب می‌کنند. این روش ریسک کمتری را نسبت به صادرات مستقیم می‌پذیرد. برخی از مزیت‌های صادرات غیرمستقیم نسبت به صادرات مستقیم به شرح زیر می‌باشد (Delaney ,2013)

  • ریسک بسیار کمتر
  • نیاز به کارکنان و منابع کمتر
  • درگیری بسیار کمتر
  • تمرکز بیشتر بر روی کسب و کار و تجارت داخلی

آمار صادرات غیرنفتی ایران در ۴ ماهه نخست سال ۹۷

روش نماینده‌های خرید از روش های غیرمستقیم صادرات غیرنفتی

نماینده‌های خرید برای شرکت‌های خارجی فعالیت می‌کنند و به دنبال کالاهای مورد نظر برای شرکت‌های خریدار خارجی با قیمت مناسب هستند و در قبال پیدا کردن تامین کننده مناسب از آن‌ها کمیسیون می‌گیرند. همچنین، ممکن است آن‌ها نماینده دولت خارجی و یا شرکت‌های وابسته به آن دولت باشند؛ توانایی آن‌ها در یافتن و خرید کالای مورد نظر موکلانشان است.

آمار صادرات غیرنفتی ایران در ۴ ماهه نخست سال ۹۷

براساس آمار صادرات غیرنفتی ایران در ۴ ماهه نخست سال ۹۷، واردات ایران در دوره مورد بررسی به ترتیب از کمترین میزان از کشورهای آلمان، ۷۵۳ میلیون دلار، هند، ۹۱۲ میلیون ریال، کره جنوبی ۹۸۷ میلیون دلار، امارات ۲۰۰۰ میلیون دلار بوده و چین نیز با ۳۰۰۰ میلیون دلار که بالاترین میزان صادرات به ایران را تنها در ۴ ماه اخیر داشته است.

همچنین صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماه نخست سال ۹۷ با رشد ۱۵ درصدی نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته از ۱۳ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار همراه بوده است.

میزان صادرات کشور نیز به گونه‌ای بود که بیشترین میزان صادرات غیرنفتی به سایر کشورها با ۲۱ درصد رشد به ۵۱۴۵ میلیون دلار و به پنج کشور چین با رشد ۸ درصدی به ۳۰۴۶ میلیون ریال، امارت با افزایش ۳۲ درصدی به ۲۸۰۸ میلیون ریال، عراق با رشد ۲۳ درصدی به ۲۵۲۲ میلیون ریال، افغانستان ۱۱۰۸ میلیون دلار که رشد ۳۱ درصدی را به همراه داشت، اما صادرات ایران به کره جنوبی با افت ۴۰ درصدی همراه بوده که به ۸۲۱ میلیون دلار رسیده است.

براساس این گزارش، وزن صادرات و واردات از گمرک نیز طی چهار ماه ابتدایی سال ۹۷، به وزن ۴۸۹۵۳ هزار تن، صادرات غیرنفتی به میزان ۳۷۴۰۱ هزار تن و وزن واردات ۱۱۵۵۲ هزار تن به ثبت رسیده است.

عمده ترین کالاهای صادراتی در این چهارماه، ۱۸۶۴ میلیون دلار معیانات گازی، ۶۹۱ میلیون دلار پروپان مایع، روغن های سبک و فرآورده ها به جز بنزین به میزان ۵۵۵ میلیون دلار، پلی اتیلن گرید فیلم به رقم ۴۱۱ میلیون دلار و در آخر ۴۰۷ میلیون دلار متانول از ایران صادر شده است. همچنین لازم به ذکر است که در چهار ماه اخیر، مازاد تراز تجاری ۲۷۱ میلیون دلار مازاد به ثبت رسیده است.

نظر بدهید