آنگوس دیتون انگلیسی‌تبار برنده نوبل اقتصاد

0
513

جایزه نوبل اقتصاد به انگس دیتون، اقتصاددان بریتانیایی و استاد دانشگاه پرینستون در ایالات متحده آمریکا اختصاص یافت. هیئت داوری با بر شمردن تحقیقات آقای دیتون در زمینه مصرف، فقر و رفاه این جایزه نفیس را به وی اختصاص داده است.
در متن هیئت داوری آمده است: «جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۵ با یادبود آلفرد نوبل، به انگس دیتون برای تحلیل‏هایش در زمینه مصرف، فقر و رفاه اختصاص یافت.»
بر اساس اعلام کمیته علوم اقتصادی نوبل دستاوردهایی که این استاد بریتانیایی را سزاوار دریافت این جایزه کرده، حول محور سه سوال اساسی مطرح شده است:
۱. مصرف‏کنندگان چگونه هزینه‌هایشان را میان کالاهای مختلف تقسیم می‏کنند؟
پاسخ به این پرسش نه تنها برای توضیح و پیش‌بینی الگوهای دقیق مصرف ضروری است، بلکه در بررسی اینکه چگونه اصلاح سیاست‌ها، به‌عنوان نمونه تغییر مالیات بر مصرف، بر رفاه گروه‌های مختلف تاثیر می‌گذارد، نیز نقشی حیاتی ایفا می‌کند. دیتون در مطالعات اولیه خود حدود سال ۱۹۸۰ الگویی را با نام «سیستم تقاضای نزدیک به ایده‌آل» معرفی کرد که یک روش انعطاف‌پذیر و در عین حال ساده برای ارزیابی این موضوع بود که چگونه تقاضا برای هر کالا به قیمت همه کالاها و درآمد فرد بستگی دارد. رویکرد بررسی دیتون و اصلاحات بعدی که او بر این روش خود اعمال کرد، اکنون هم در محافل دانشگاهی و هم در بررسی سیاست‌های عملی به ابزاری استاندارد تبدیل شده است.
۲. از درآمد افراد جامعه چقدر خرج و تا چه میزان پس‌انداز می‌شود؟
برای توضیح اطلاعات سرمایه و قدرت چرخه‌های کسب‌وکار، لازم است که اثر متقابل درآمد و مصرف در طول زمان درک شود. دیتون حدود سال ۱۹۹۰ در چند مقاله نشان داده بود که اگر نقطه شروع بررسی مجموع درآمد جامعه و مصرف آن باشد، تئوری و مفروضات متداول قادر به ارائه توضیحی در مورد ارتباط دقیق آنها نیست و در عوض باید بررسی شود که افراد چگونه مصرف خود را با درآمد شخصی‌شان سازگار می‏کنند. این تحقیق آشکارا توضیح می‌دهد که چرا داده‌های فردی برای تفسیر الگوهایی که در داده‌های جمعی مشاهده می‌شود، نقشی کلیدی ایفا می‏کنند. این روش پس از ارائه ازسوی دیتون، در اقتصاد کلان مدرن به‌طور گسترده به‌کار گرفته شده است.
۳. بهترین معیارها برای سنجش و تحلیل رفاه و فقر چیست؟
دیتون در مطالعه اخیر خود این نکته را روشن کرده است که چگونه معیارهای قابل اعتماد تعیین سطح مصرف هر خانوار می‏تواند در مکانیزم‏های متفاوت عامل توسعه اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. تحقیق دیتون با مقایسه میزان فقر در زمان و مکان‌های مختلف، پرده از مشکلات بسیار برداشت. او همچنین تشریح کرد که چگونه استفاده هوشمندانه از داده‌های خانوار می‌تواند موضوعاتی همچون ارتباط بین درآمد و کالری مصرفی و سطح تبعیض جنسیتی درون خانواده را روشن سازد. تمرکز دیتون بر این بررسی‌ها کمک کرد تا ماهیت رشته اقتصاد توسعه از یک رشته تئوریک مبتنی بر داده‌های جمعی به یک رشته تجربی مبتنی بر داده‌های جزئی افراد تغییر کند.
به اعتقاد آقای دیتون ۶۹ ساله برای تدوین یک سیاست اقتصادی که هدف آن خوشبختی افراد و مبارزه با فقر است باید انتخاب افراد جامعه در مصرف و مدل مصرفی آنها مورد مطالعه قرار گیرد.
اگرچه فعالیت‏های علمی دیتون نسبتا متنوع است، اما بدون شک بزرگترین کار وی استفاده از داده‏های خانوارها به منظور بررسی وضعیت ثروت، مصرف و رفاه است. دنی رودریک، استاد دانشگاه هاروارد، می‏گوید: او تنها کسی بود که روش‏های آماری تحلیل رفتار مصرف‏کننده را وارد اقتصاد توسعه کرد و از این حیث منحصر به فرد می‏باشد.

دیتون که در پرینستون در ایالات متحده زندگی می‏کند، در نخستین اظهارنظر خود پس از دریافت جایزه نوبل در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چه احساسی دارید؟ به مزاح گفت: «خوابم می‏آید!»
انگس استوارت دیتون، متولد ۱۹ اکتبر ۱۹۴۵ در ادینبورگ اسکاتلند، یک اقتصاددان برجسته است. وی تحصیلات خود در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا را در سال ۱۹۷۵ در دانشگاه کمبریج به اتمام رساند. موضوع تز دکتری وی، مدل‌های تقاضای مصرف‌کننده  و اعمال آنها در انگلیس بود.

نظر بدهید