تدوین آیین‌نامه سرمایه جمعی در بورس به‌زودی

0
244

ناظراقتصاد: محمدجواد آذری جهرمی در جلسه مطبوعاتی گفت: همه سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها از جنس سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا صندوق جسورانه نیست؛ چرا که در مراحل شکل‌گیری یک ایده تا تبدیل آن به کسب و کار سرمایه‌گذاری مختلف برای نمونه از سوی خانواده یا دوستان انجام می‌گیرد. ممکن است در برخی مناطق کشور ما برای پوشش مالی خلاقیت‌ها مشکل داشته باشیم. منابع شخصی برای تحقق خلاقیت یا این ایده‌ها کم است و باعث می‌شود در شکل‌گیری ابتدایی این کسب و کارها دچار مشکل شوند. در این شرایط انتظار نمی‌رود آنها بتوانند نظر سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر را جلب کنند. در هر صورت حمایت مالی از این کسب و کارها در برنامه ما است که بخشی به اعطای وام و بخشی به سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر اختصاص می‌یابد. اما کسب و کارهایی که در منطقه روستایی هستند و نیاز به منابع مالی کوچکی دارند، مکاتبات در حال انجام است.

وی ادامه داد: لازمه کار برای حمایت از کسب و کارها، رفع موانع موجود است. نگرانی از تکرار تجربه ناموفق ارائه تسهیلات مالی به بنگاه‌های زودبازده در این رویکرد، بجا است. به هر حال، در این حوزه مطالعاتی بوده، بخشی از منابع باید سرمایه‌گذاری شود. طبیعتا می‌شود آن را به‌عنوان صندوق برای شکوفایی خلاقیت در نظر گرفت. البته بخشی از این منابع نیز در حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط استفاده خواهد شد. آذری جهرمی با اشاره به برنامه‌های وزارتخانه در حوزه کسب و کارهای نوپا در ۱۰۰روز نخست کاری اظهار کرد: در وهله نخست باید موانع توسعه این کسب‌وکارها شناسایی و رفع شود. در واقع، این خواسته خود صاحبان کسب و کارها است که موانع رفع شود یا اصلا این موانع ایجاد نشود و نیازی به حمایت خاصی نیست. بررسی ما بنا بر شاخص رقابت‌پذیری که یکی از شاخص‌های مهم در بازار کسب و کارها است، نشان می‌دهد کسب و کارهای ما با مشکلات اساسی مواجه هستند، نخست اینکه بحث نهادسازی بوده که در زیرمجموعه آن استارت‌آپ‌ها برای شروع کار و ثبت شرکت با مشکلاتی مواجهند که همین باعث شده کشور از لحاظ شاخص‌های جهانی عقب باشد.

بعضا شرکت‌هایی که قادر به ادامه کار نیستند و مجبور به انحلال هستند، در این فرآیند هم با مشکل مواجهند. در آن شرایط پرونده‌های مالیاتی و بیمه آنها مطرح می‌شود. در نهایت، شاخص نهادی ما ضعیف است و همه این موارد ریسک راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا را بالا می‌برد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درصدد است با همکاری وزارت دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور استخدامی، نوعی از شرکت‌ها را برای کسب و کارهای نوپا فعال کنیم. باید برنامه‌ای طراحی شود که از ظرفیت شرکت‌های کارآفرین استفاده کنیم و با اصلاح ساختاری نهادی زمینه را فراهم کنیم یا آنها به شرکت‌هایی با مسوولیت تبدیل شوند یا در غیر این‌صورت بتوانند به راحتی منحل شوند. همچنین مقررات و قانون برای آنها در جریان باشد. وی درباره سرمایه‌گذاری افزود: در این حوزه، سودهای بانکی یکی از مشکلات سرمایه‌های خطرپذیر است که ضریب ریسک کسب و کارهای نوپا را بالا می‌برد و سرمایه‌گذاران در هر شرکتی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

البته سایر ابعاد سرمایه‌گذاری از مرحله شکل‌گیری ایده تا تبدیل استارت‌آپ به یک کسب و کار، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و سرمایه‌ جمعی برای حمایت مالی از استارت‌آپ‌ها مطرح است که در کشور مقرراتی برای سرمایه‌ جمعی وجود ندارد. همان‌طور که آیین‌نامه سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در بورس تصویب شد، امیدواریم در جلسه آتی با وزارتخانه‌های دست‌اندرکار بتوانیم به یک جمع‌بندی درباره سرمایه‌ جمعی نیز برسیم. البته درمجموع قانون و مقرراتی وجود ندارد و این قوانین نیز دست و پاگیر است. وی ادامه داد: کمیته مشترک بین وزارت ارتباطات و دادستانی شکل گرفته تا موانعی را که دستگاه قضایی برای این شرکت‌ها به وجود می‌آورد، پیگیری کند. نبود قوانین و سلیقه‌های مختلف باعث شده، رقابت‌های ناسالم شکل بگیرد. به هر حال، از کسب و کارهای نوپا انتظار می‌رود در همین فضای قانونی که به شکل کاملی تدوین نشده باز تابع قانون باشند.

نظر بدهید