اثر فین تک بر بازارهای مالی جهان

0
724

ناظراقتصاد: گزارش حاضر با هدف بررسی وضعیت فناوری‌‏های نوین مالی و جایگاه‏‏ آن‏ها در آینده بازارهای مالی جهان و ایران به روش توصیفی-تحلیلی، انجام شده است تا با استفاده از نتایج آن پیشنهادات سیاستی به منظور ارتقای جایگاه این صنعت در کشور ارائه نماییم. طبق بررسی‌های انجام شده و تحلیل کمیت و کیفیت این بخش مهم در اقتصاد جهانی، مشخص شد که افزایش سریع اثر فین تک بر بازارهای مالی که در صنعت خدمات مالی و سرمایه گذاری شرکت‏‌های مربوطه که در این بخش فعالیت‏‏ می‏‌کنند، توجه ناظران صنعت و رسانه‏‌ها را به خود جلب کرده است.

نتایج تحقیق نشان‏‏ می‌‏دهد که در بازارهای در حال ظهور پایگاه‌های قرض دهی نفر به نفر (P2P) و تامین سرمایه جمعی سهام به عنوان اصلی ترین نقاط تمرکز فین‌تکها شناخته‏‏ می‌‏شوند. رشد سریع پایگاه‌های قرض دهی نفر به نفر (P2P) و تامین سرمایه جمعی سهام در بازارهای در حال ظهور از توان بالقوه‏‏ آن‏ها برای پرداختن به نیازهای تامین مالی بازارهای کوچک و متوسط (SMEs) ناشی می‌شود. شکاف اعتبار برآورد شده برای هر دوی بازارهای کوچک و متوسط (SMEs) رسمی و غیررسمی چیزی در حدود ۲.۶ تریلیون دلار است. مخصوصاً:

?حدود ۷۰ درصد بنگاه‌های کوچک در بازارهای در حال ظهور به اعتبار دسترسی ندارند، و آسیا و آفریقا با بزرگ‌ترین شکاف‌های اعتبار روبرویند. به دنبال بحران مالی جهانی قوانین سرمایه‌ای سختگیرانه‌تری وضع شده‌اند و بانک‌ها سخت‌گیری‌های بیشتری در وام‌دهی اعمال می‌کنند؛ این امر دسترسی بازارهای کوچک و متوسط (SMEs) به وام‌های بانکی را با چالش بیشتر مواجه کرده است. پایگاه‌های قرض دهی نفر به نفر (P2P) می‌تواند این شکاف را کمتر کند.

?چین به محل رشد سریع پایگاه‌های قرض دهی نفر به نفر (P2P) در جهان تبدیل شده است و بزرگ‌ترین پایگاه‌های P2P در آن قرار دارند از جمله: ال یو دات کام ، کردیت ایس ، و دیانراگ . چاینا رپیت فاینانس پایگاه ال یو دات کام از زمان راه‌اندازی‌اش در سال ۲۰۱۲ رشد بسیار زیادی کرده است و بیش از ۹ میلیون کاربر ثبت شده دارد. روی هم رفته پایگاه‌های قرض دهی نفر به نفر (P2P) بیش از ۴۰۰ میلیارد یوان سرمایه در چین تا نوامبر ۲۰۱۵ جمع‌آوری کردند.

?از نظر نیاز به سرمایه اوراق بهادار تامین سرمایه جمعی سهام (ECF) می‌تواند به نیاز به سرمایه بذرپاشی/مراحل اولیه پاسخ دهد. برای مثال کره جنوبی سیزده پایگاه را تائید کرده و منتشرکننده‌ها ۷ میلیارد وون از طریق این پایگاه‌ها جمع‌آوری کرده‌اند.

فین‏‌تک‌های بازار سرمایه به نسبت سهم خوبشان در تأمین منابع، دارای جذابیت کمتری بوده‌اند. از حدود ۸۰۰۰ استارت آپ فین‏‌تکی که به صورت جهانی رصد شده است، تنها ۵۶۹ مورد، در فضای بازار سرمایه فعال بوده‌اند. همچنین از حدود ۹۶ میلیارد دلار تأمین مالی حوزه سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز که در قرن اخیر صورت گرفته است، تنها چیزی در حدود ۴ میلیارد دلار( یعنی حدوداً ۴%) به صورت خاص به فین‌‏تک‌های بازارهای سرمایه اختصاص یافته است (BCG, 2016).

در ایران، در سال‌های اخیر به حوزه فین تک توجه خاصی شده است. حوزه مالی در کشور ما سال هاست بنا به شرایط و ضوابط، محیط بسته و محدودی را تجربه کرده است و همین امر تقاضای زیادی برای خدمات نوآورانه و فناورانه مالی در بین فعالان حوزه کسب و کار به وجود آورده که در استقبال از استارتاپ‌های فین تک نیز مشهود بوده است. از جمله موارد سرمایه گذاری‌های انجام شده در ایران می‌توان به تشکیل شرکت‌های شتاب دهنده برای پرورش ایده های نوپا در عرصه فین‌ تک، ایجاد بورس ایده و همچنین ایجاد شرکت‌های سرمایه گذاری خطر پذیر و صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر اشاره نمود. چند نمونه از فین تک ‏های ایرانی عبارتند از:

? شناسه دات نت: ارائه دهنده راهکار پرداخت شناسه دار در ایران
? پای دات‏‏ای آر: ارائه دهنده درگاه پرداخت، خدمات آنلاین مالی و کیف پول الکترونیک
? زرین‌پال: ارائه دهنده درگاه پرداخت, کیف پول آنلاین
? آیدی پی: درگاه پرداخت شخصی،پوز مجازی و سامانه تبدیل شماره کارت و حساب بانکی به آیدی
? پی پرس: درگاه پرداخت شخصی، درگاه پرداخت آنلاین , صفحه پرداخت آزاد , تولید و صدور فاکتور
? دنگی پال: ارائه خدمات پرداخت گروهی
? پی پینگ: خدمات پرداخت آنلاین
? شرکت پرداخت الکترونیک سامان و حمایت از اجرای کیف خرد پول الکترونیک
? مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ایزی پی
?وین وین
? آپ
? موبایل بانک و اینترنت بانک‌های تجارت، سینا، پارسیان، پاسارگاد، ملت، شیپور
? و سامانه هایی چون #۷۸۰*، #۷۳۳*، #۱۰۰*، #۱۰۰۰*

البته لازم به ذکر است که در تیر ماه سال ۱۳۹۶ برخی از استارت‌آپ‌های ایرانی در ایران فیلتر شدند. برخی فین‌تک‌ها از جمله زرین پال، پی‌پینگ، باهمتا و ایدی‌پی نیز در این بین فیلتر شدند که به نوعی نشان دهنده عدم توسعه یافتگی زیر ساخت‌های مورد نیاز فین تک و به طور کلی بازار کسب و کارهای اینترنتی در کشور است. به نظر می‌آید به دلیل عدم انتشار میزان سرمایه گذاری و یا حتی انعکاس تلاش های انجام شده در این زمینه در کشور نتوان به آمار صحیح و دقیقی در مورد سرمایه گذاری‌های انجام شده در فین تک در کشور اشاره کرد. آنچه عجالتاً‏‏ می‌‏توان اظهار کرد، این است که فاصله تا شکوفا شدن ظرفیت واقعی فین تک‏‌ها در اقتصاد ایران، بسیار زیاد است. نسخه کامل این گزارش را می‌توانید از لینک زیر مطالعه نمایید.

دانلود گزارش اثر فین تک بر بازارهای مالی جهان

نظر بدهید