احتمال افزایش قیمت نفت

0
277

ناظر اقتصاد: تارنمای خبری بلومبرگ روز گذشته به نقل از کارشناسان بازار نفت نوشت که با توجه به کمتر بودن میزان معافیت‌های صادره توسط واشنگتن برای خریداران نفت ایران نسبت به آنچه پیش‌ازاین انتظار می‌رفت، قیمت نفت در بازارهای جهانی تا ۹۰ دلار افزایش خواهد یافت.

بلومبرگ به نقل از موسسه مدیریت ریسک «هج آی» اعلان کرد: بازارهای جهانی نفت در پی اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا بر صادرات نفت ایران تا حدود یک هفته دیگر، ممکن است شاهد تکانه و شگفتی دیگری باشد. «جو مک مانیگل» رییس بخش سیاست انرژی هج آی در یادداشتی نوشت: معامله‌گرانی که انتظار دارند برخی کشورها با دریافت معافیت‌های ایالات متحده آمریکا، امکان ادامه خرید نفت از جمهوری اسلامی را بیابند، به‌شدت دچار اشتباه محاسبه هستند.

این کارشناس بازار نفت افزود: ما با احتمال بیش از ۵۰ درصد پیش‌بینی می‌کنیم که اجرای زودهنگام تحریم‌های واشنگتن بر ایران، با ارسال پیامی به بازارهای نفت، دیگران را برای قطع واردات نفت از ایران تحریک کند و به نظر ما این امر موجب ایجاد تکانه غیرمنتظره‌ای در بازارهای نفت خواهد شد.

اما کارشناسان موسسه هج آی در گمانه زنی دیگری، چنین پیش‌بینی می‌کنند که با کاسته شدن عرضه روزانه دستکم یک‌میلیون بشکه نفت از صادرات ایران به بازارهای جهان، قیمت نفت خام برنت تا پنج دلار در هر بشکه بالا برود.

به نظر مک منوگیل؛ قیمت نفت شاخص بین‌المللی برنت دریای شمال، حتی ممکن است برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ به این‌سو، به ۹۰ دلار برای هر بشکه برسد و سپس در حدود ۸۵ دلار برای بشکه تثبیت شود.

تارنمای نشریه «فارین پالیسی» نیز روز چهارشنبه دراین‌باره نوشت: آمریکا «محدودیت‌های رویکرد تقابلی» با تهران و «فشار ناشی از افزایش قیمت نفت» را احساس کرده و سرانجام وادار خواهد شد از سیاست «فشار حداکثری» بر ایران و تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت این کشور، عقب‌نشینی کند. «نیک کانینگهام» روزنامه‌نگار حوزه نفت، گاز، انرژی، سیاستگذاری زیست‌محیطی و سیاست بین‌الملل، در این نشریه آمریکایی افزود: مشکل کارزار موسوم به «فشار حداکثری» این است که با یکی دیگر از اهداف ترامپ یعنی پایین نگه‌داشتن قیمت بنزین تداخل پیدا می‌کند. وی پس از افزایش قیمت نفت در ماه‌های «می و ژوئن» و سپس در ماه سپتامبر، چندین بار از اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) انتقاد کرده است.

نظر بدهید