هفته آینده؛ بزرگ‌ترین ادغام اقتصاد ایران

0
674

ناظر اقتصاد : فرایند ادغام ۲ شرکت هلدینگ خلیج‌ فارس و تاپیکو به‌ عنوان بزرگ‌ترین شرکت‌های پتروشیمی ایران با فروش ۱۶درصد از سهام تاپیکو از ۲۴ مرداد‌ماه آغاز می‌شود.

به فاصله ۲‌ ماه پس از آنکه وزیر نفت مذاکراتی را با دولت برای ادغام ۲ شرکت هلدینگ خلیج‌ فارس و شرکت سرمایه‌ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین(تاپیکو) آغاز کرد فرایند اجرای این ادغام از هفته آینده آغاز می‌شود. آنطور که تأمین اجتماعی اعلام کرده قرار است ۲۴ مرداد‌ ماه ۱۶ درصد از سهام این شرکت را به قیمت پایه هر سهم ۲۶۰ تومان راهی میز فروش کند.

پیش از این مرتضی لطفی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی(شستا) هم این خبر را تأیید و اعلام کرده بود: ۲ غول پتروشیمی یعنی هلدینگ پتروشیمی خلیج‌ فارس و تاپیکو در یکدیگر ادغام شوند. براساس توافق‌های قبلی قرار است این مقدار سهام به هلدینگ پتروشیمی خلیج‌ فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی ایران واگذار شود. با فروش ۱۶ درصد از سهام تأمین اجتماعی به هلدینگ خلیج‌ فارس سهم تأمین اجتماعی در این شرکت به ۵۰ درصد کاهش می‌یابد، شرکت تاپیکو هم ۸.۵ درصد از سهام هلدینگ خلیج‌ فارس را در اختیار دارد. قرار است هلدینگ خلیج‌ فارس با انجام یک افزایش سرمایه منابع مالی لازم را برای خرید سهام تاپیکو تأمین کند.

آثار ادغام

هم‌اکنون ارزش سهام هلدینگ خلیج‌ فارس در بورس ۳۶ هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان و تاپیکو ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. مجموعه حاصل از این ادغام در مجموع ۶۰ هزار میلیارد تومان معادل ۶ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت که دست‌کم معادل ۱۲درصد از کل ارزش بورس را در اختیار خواهد گرفت و به بزرگ‌ترین مجموعه سهامی در ایران تبدیل خواهد شد. اما این همه ماجرا نیست.
با این ادغام جایگاه پتروشیمی ایران در منطقه ارتقا خواهد یافت و ایران به اصلی‌ترین رقیب سابیک عربستان در منطقه تبدیل می‌شود. در عین حال بعد از این ادغام جمع کل فروش این دو شرکت به محدوده ۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید که بعد از سابیک عربستان دومین رتبه در منطقه خاور میانه محسوب می‌شود. مقدار فروش شرکت سابیک عربستان هم‌اکنون نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار است.

دلایل ادغام

بخشی از دلایل این ادغام ناشی از ناهماهنگی در عرصه تصمیم‌گیری در این دو شرکت پتروشیمی بود که وزیر نفت را وادار کرد از دولت بخواهد زمینه این ادغام را فراهم کند زیرا وابستگی این دو شرکت بزرگ به ۲ وزارتخانه متفاوت، تمرکز مدیریت را در حوزه پتروشیمی در مقابل شرکت‌های خارجی به‌ویژه رقبای منطقه‌ای از بین برده است.

هم‌اکنون هلدینگ خلیج‌ فارس تحت نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت و تاپیکو تحت نظر تأمین اجتماعی و وزارت رفاه اداره می‌شود. این متمرکز نبودن عرصه مدیریت در این صنعت منجر به کاهش مزیت رقابتی این صنعت در مقابل شرکت‌های خارجی و همینطور ابراز گلایه بیژن زنگنه، وزیر نفت شده بود. گویا براساس درخواست وزیر نفت قرار است دو هلدینگ غدیر و صندوق نفت هم در یکدیگر ادغام شوند که درباره اجرای این تصمیم و موافقت دولت هنوز اطلاعاتی در دست نیست.

نظر بدهید