ارزیابی فرصت های سرمایه‌ ‏گذاری جدید

0
417

ناظراقتصاد: در این نوشتار، ارزیابی فرصت های سرمایه‌ ‏گذاری جدید را که رویکرد جایگزین و بدیل ارزیابی اقتصادی طرح هاست را مورد بحث و بررسی قرار می‏‌دهیم.

اغلب شرکت‌ها برای رشد و توسعه کسب ‏و کارهای خود انتخاب‏‌های متنوعی دارند. این گزینه‌ها معمولا خود را در قالب تعریف پروژه‌های سرمایه‏ گذاری جدید نشان می‌دهند. با توجه به محدودیت منابع و سرمایه در دسترس، مدیران ارشد این شرکت‏‌ها باید این‏گونه پروژه‏‌ها را اولویت ‏بندی کرده و تعداد محدودی را انتخاب نمایند.

از منظر سنتی، مباحث مرتبط با انتخاب پروژه‌‏های مختلف سرمایه ‏گذاری در قالب روش‏‌شناسی «ارزیابی اقتصادی طرح ها» مطرح می‏‌شود که مبتنی بر آن، ابتدا تخمینی از جریانات ورودی(درآمدی) و خروجی(هزینه‌‏ای) پروژه‏‌ها به‏ دست می‏‌آید و سپس با روش‌‏های تنزیلی نظیر ارزش فعلی خالص NPV، نرخ بازدهی داخلی IRR و دوره بازگشت سرمایه، در خصوص کلیت پروژه‌‏ها تصمیم‏‌گیری می‏‌شود. اما نکته مهم اینجاست که بسیاری از فرصت‌‏های رشد و توسعه کسب ‏و کاری به‏ دلیل عدم اطمینان ذاتی موجود در آنها قابل ارزیابی با این نوع روش‌‏شناسی سنتی نیستند. چرا که اصولا تخمین صحیح و دقیق از جریانات درآمدی و هزینه‌‏ای آنها مقدور نمی‏‌باشد. استفاده از ابزارهای سنتی برای ارزیابی این فرصت‏‌های سرمایه‏ گذاری دو خطا را می‌‏تواند منجر شود.

?عدم پذیرش پروژه‌‏های مناسب و از دست ‏دادن فرصت
?قبول پروژه‌‏های با ریسک شکست بالا و تحمیل هزینه‌‏های سنگین به مجموعه.

در این نوشتار رویکرد جایگزین و بدیل چنین موقعیتی را مورد بحث و بررسی قرار می‏‌دهیم. نسخه کامل مطلب را از لینک زیر دریافت نمایید.

دانلود گزارش ارزیابی فرصت های سرمایه‌ ‏گذاری

نظر بدهید