چرا ایرانی‌ها از ارقام کلیدی اقتصاد بی‌خبرند؟

0
885

ناظراقتصاد: کافی است یک‌بار به سایت مرکز آمار ایران مراجعه کنید و از ارقام کلیدی اقتصاد کشور که لازم است هر فعال اقتصادی و شهروند ایرانی بداند مطلع شوید. در صفحه سایت رسمی این نهاد، با جدولی از شاخص‌های کلیدی کل کشور مواجه می‌شویم که خود آیینه‌ای از اقتصاد کشور را به رخ می‌کشد. جدولی با اعداد و ارقامی که آخرین شاخص‌های کلان را نشان می‌دهد؛ به عنوان مثال می‌توانید به این موضوع پی ببرید که ایران در سال ٩۵ حدود ٧٩ میلیون و ٩٣٠ هزار نفر جمعیت داشته و نرخ رشد جمعیت در فاصله سال‌های ٩٠ تا ٩۵، ١,٢۴ درصد بوده است.

همچنین برای کسانی که خواهان دانستن تورم هستند در این سایت آخرین تورم کشور در اردیبهشت ماه سال جاری ٨ درصد ذکر شده است. یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی جذاب برای مخاطبان، رشد اقتصادی است که مرکز آمار در جدول ارایه شده است این نرخ را با محاسبه نفت ۴,۴ و بدون محاسبه نفت ۴.٧ درصد اعلام کرده است. در این جدول همچنین به یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی یعنی بیکاری اشاره که این شاخص در سال‌های گذشته به یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان کشور مبدل شده و برنامه‌ریزی‌های زیادی نیز برای کاهش آن انجام شده است. طبق جدول مرکز آمار شاخص نرخ بیکاری کشور در حال حاضر ١٢.١ درصد است آمار جالب دیگر نرخ باسوادی است که به ٨٧.۶ درصد رسیده است. یکی دیگر از شاخص‌های قابل توجه در این جدول ذکر شاخص امید به زندگی در کشور است که این رقم برای مردان ٧١.٢ سال و برای زنان ٧۴.۶ سال قید شده است.

آمارهای کلیدی کشور را فقط مرکز آمار منتشر نمی‌کند و لازم است هر شهروند ایرانی از میزان دخل و خرج کشور مطلع شود. یکی از آمارهای مهم، میزان تولید و صادرات هر بشکه نفت خام است.

تولید ۴ میلیون بشکه‌ای نفت

در کشورمان اعداد و ارقام اقتصادی با توجه به تمرکز خاص روی درآمدهای نفتی ایران و میزان تولید نفت قابل توجه است. در حال حاضر و بعد از افزایش تولید نفت طبق آمارهای رسمی ایران روزانه ٢میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه نفت صادر می‌کند که این عدد در برخی گزارش‌های خارجی به ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه هم می‌رسد.

ایران تا پایان سال ٩۶ میزان تولید نفت خود را به بیش از ٣ میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه رساند و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال جاری قرار است این میزان با رشد چند درصدی به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز برسد. اما همین میزان نیز با توجه به کاهش قابل توجه تولید نفت ایران در سال‌های ٩٠ تا زمان برداشته شدن تحریم‌ها، عدد قابل توجهی است که نشان از بازگشت ایران به بازار صادراتی نفت دارد.

تولید بنزین، ٨٠ میلیون لیتر

در همین حال ایران توانسته است با نوسازی و بهسازی پالایشگاه‌های موجود خود همزمان با افزایش تولید نفت میزان تولید بنزین را نیز در دستور کار خود قرار دهد؛ به گونه‌ای که در ابتدای اردیبهشت ماه میزان تولید بنزین در کشور به نزدیک ۸۰ میلیون لیتر رسید که با ورود فاز دوم پالایشگاه خلیج فارس این میزان به ٨۴ میلیون لیتر خواهد رسید. البته ایران به غیر از نفت خام میعانات گازی نیز صادر می‌کند و در بودجه سال جاری، صادرات روزانه ٢,۶ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی پیش بینی شده است که ۴۰۰ هزار بشکه آن میعانات گازی است. میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک، مرغوب و گران قیمت است که از میادین گازی تولید می‌شود.

نظر بدهید