اینفوگرافیک | ارقام مهم لایحه بودجه ۹۸

مهدی ابراهیم‌زاده

0
867

ناظر اقتصاد: یکی از اجزای اصلی منابع عمومی بودجه، درآمدهای دولت است که مهم‌ترین آن درآمدهای حاصل از مالیات است. اما در کنار مالیات، دولت درآمدهای دیگری نیز دارد: درآمدهای حاصل از مالکیت دولت، درآمدهای حاصل از فروش کالا و خدمات، درآمدهای حاصل از جرائم و خسارات و درآمدهای متفرقه. مجموع درآمدهای دولت در لایحه بودجه ۹۸ نسبت به قانون بودجه ۹۷، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. اما این کاهش در درآمدهای مالیاتی رخ نداده است، برعکس درآمدهای مالیاتی برای سال آتی نسبت به سال جاری با ۱/۸ درصد افزایش، معادل ۱۵۳ هزار میلیارد تومان لحاظ شده است. بیشترین رویکرد کاهشی دولت در درآمدها، در «درآمدهای حاصل از مالکیت دولت» و «درآمدهای حاصل از جرائم و خسارات» دیده می‌شود. در این دو مورد، در لایحه بودجه ۹۸ بیش از ۳۳ درصد کاهش نسبت به قانون بودجه ۹۷ رخ داده است. با این حال، برخلاف کاهشی که در درآمدهای دولت در لایحه بودجه سال آتی دیده شده، هزینه‌ها روند افزایشی پیش گرفته‌اند. مجموع هزینه‌های دولت برای سال آتی ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده که نسبت به قانون بودجه سال جاری، بیش از ۹درصد رشد را منعکس می‌کند.

در مورد بودجه وزارتخانه‌ها می‌توان گفت که وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، کار و بهداشت بیشترین بودجه‌های سال ۹۸ را خواهند گرفت. بودجه وزارت دفاع در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۴۷% کاهش داشته است. این کاهش بودجه برای وزارت نفت حدود ۴% است.

بودجه استان‌ها نسبت به سال ۹۷ به طور متوسط ۱۱ درصد کاهش خواهند داشت. به هر حال، استان خوزستان بیشترین بودجه را در سال ۹۸ دریافت خواهد کرد. استان‌های تهران، فارس و خراسان رضوی در رتبه‌های بعدی هستند. استان‌های قزوین، سمنان و قم نیز کم‌ترین بودجه را در سال آینده خواهند داشت.

این اینفوگرافیک حاضر درآمدها و مصارف دولت را به همراه بودجه استان‌ها و وزارتخانه‌ها را نشان می‌دهد.

نظر بدهید