بخش معدن، فقیر در حوزه استارت آپ‌ها

0
452

ناظراقتصاد: ایران یکی از کشورهای بزرگ معدنی در سطح جهان محسوب می‌شود و ذخایر غنی معدنی (سنگ آهن، مس، روی و…)، کشورمان را به یکی از ۱۵ کشور نخست معدنی جهان تبدیل کرده است؛ موضوعی که می‌تواند یکی از پتاسیل‌های اصلی اقتصادی کشور و چرخ توسعه و اشتغالزایی در کشور باشد، ویژگی‌ای که حتی از آن به عنوان جایگزینی برای نفت یاد می‌شود ولی تاکنون آن چنان که باید از آن بهره برده نشده است ولی حالا باتوجه به رشد شرکت‌های استارت آپی در کشور و حضور پر شور جوانان در این عرصه می تواند به فرصتی مناسب تبدیل شود.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه معدن ظرفیت‌ها بسیاری دارد که می تواند فرصتی برای حضور شرکت‌های استارت‌ آپی محسوب شود تا فعالیت خود را در آن شروع کنند، موضوعی که تاکنون اصلاً مورد توجه قرار نگرفته است و شرکت‌های چندانی در آن فعال نشده‌اند ولی حضورشان می تواند تحولی مهم در این بخش ایجاد کند. نکته‌ای که محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن هم بر آن تاکید دارد. او در پنل تخصصی که با موضوع استارت آپ در خانه معدن و صنایع معدنی ایران برگزار شد، گفت:« استارت آپ بخش معدن را متحول می‌کند. انجمن استارت آپ در خانه معدن تشکیل می‌شود.» او گفت:« مدیران قدیمی صنعتی امروزه نیاز به یادگیری مهارت کوچینگ و ورود به حوزه استارت آپ دارند و وقت آن رسیده به مدیران نسل جدید جوان اعتماد کنند. طبعا با استفاده از این دانش‌ها فضای فعالیت شرکت های معدنی تغییر می‌کند و چشم انداز روشنی در انتظار بخش معدن کشور خواهد بود.»
استارت آپ های معدنی

به اعتقاد کارشناسان با تولد استارت آپ های معدنی، هم اشتغالزایی در کل کشور افزایش می‌یابد هم برای بخش معدن اشتغالزایی بالایی شکل خواهد گرفت و از طرفی می‌توان شاهد رونق این حوزه و حضور ایده‌های جدید بود. میرحیدری کارشناس بخش معدن در همایش گرامیداشت هفته معدن که هقته گذشته برگزار شد پیشنهاد داد: با توجه به نیاز امروز بشر به اطلاعات جدید و تحلیل کارشناسی آنها و کاربرد این داده‌ها در صنایع معدنی، استارت آپ ها می توانند با تهیه اطلاعات و داده های معدنی به کمک پروژه‌های معدنی بیایند تا دانشگاهیان و مهندسان معدن از این اطلاعات استفاده کنند.»

رشد حوزه معدن و صنایع جانبی آن (بالادستی، میان دستی و پایین‌دستی) و داشتن چرخه تولید در این زمینه می‌تواند حتی مانند آب روی آتش عمل کند و در بسیاری از مناطق محروم (بخش زیادی از معادن کشور در استان‌ها و مناطق محروم کشور همچون خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و… جای گرفته‌اند) نرخ بیکاری را به‌صورت محسوسی کاهش دهد. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس بیش از ۶۸ نوع ماده معدنی ازجمله سنگ ‌آهن، کروم، منگنز، مس، طلا، سرب و روی و … در کشور وجود دارد. هم‌چنین میزان ذخایر کشور در حدود ۴۳ میلیارد تن تخمین زده می‌شود و در بین کشورهای جهان، در رتبه پانزدهم دارای منابع معدنی غنی قرارگرفته است که ارزش آن در حدود ۷۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. هم‌چنین ایران با تولید ۳۴ میلیون تن سنگ‌آهن، ۱۶.۷ میلیون تن فولاد خام، ۱۹۱ هزار تن کاتد مس، ۵۸.۷ میلیون تن سیمان و ۲۹۸ هزار تن شمش آلومینیوم در سال ۹۴، در جایگاه ویژه‌ای در منطقه قرارگرفته است.

در این نشست، مدرسان دانشگاه و فعالان استارت آپ های موفق تجربیاتشان را با فعالان حوزه معدن در میان گذاشتند. رضا شیرازی، مجری پروژه‌های تجارت الکترونیک گفت: شرکت های معدنی برای ورود به تجارت الکترونیک باید ذهنیت سنتی خود را تغییر و با بازاریابی محتوایی برای مخاطبان اعتمادسازی کنند. کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر بازارهای بین‌الملل فولاد و سنگ‌آهن نیز گفت: شرکت های معدنی با ورود به حوزه استارت آپ خود را با استانداردهای بروز دنیا همگام کنند و تجارت را با بهترین فاکتورها از نظر زمان و هزینه انجام دهند.

نظر بدهید