واردات نفت خام کره جنوبی از ایران ۹.۵ درصد کاهش یافت

0
364

ناظراقتصاد: رویترز اعلام کرد: میزان واردات نفت خام کره از ایران در ماه اکتبر ۹.۵ درصد کاهش یافته است، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران به این خبرگزاری انگلیسی گفته است عامل کاهش، تعمیرات میدان گازی پارس جنوبی است.
به گزارش فارس به نقل از رویترز میزان واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه اکتبر نسبت به ماه پیش ۹.۵ درصد کاهش یافت، چرا که ایران میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی خود را به واسطه کاهش تولید پایین آورده است.

براساس آمارهای گمرک، کره جنوبی یکی از مشتریان اصلی آسیایی ایران محسوب می‌شود و در ماه اکتبر روزانه ۳۹۰ هزار و ۶۷۵ بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده است. این میزان ۹.۵ درصد کاهش نسبت به ماه سپتامبر کاهش دارد اما نست به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸۳ درصدی را نشان می‌دهد.

ایران مهمترین صادرکننده نفت فوق‌ سبک (میعانات گازی به کره جنوبی) است، اما آمارها از رشد میزان واردات این کشور حکایت ندارد. افت در میزان صادرات نفت ایران به کره جنوبی در حالی است که ایران تلاش می‌کند تا سهم خود را در بازارهای جهانی پس از لغو تحریم بازیابد. با وجود این، تولید نفت ایران کاهش یافته و کاهش میزان صادرات میعانات گازی به واسطه مسائل فنی، در میدان پارس جنوبی اتفاق افتاده است.

سعید خوشرو مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران پیش از این به رویترز گفته بود که این کاهش تولید به دلیل تعمیرات یک تا دو ماهه است.

براساس آمارهای گمرک، طی ماه ژانویه تا اکتبر امسال میزان صادرات نفت ایران با رشد ۴۶.۵ درصد به ۳۷۸ هزار و ۴۴۷ بشکه در روز رسید، این در حالی است که در سال گذشته این رقم ۱۰.۷۲ میلیون تن بود.

در ده ماهه نخست سال ۲۰۱۷ میزان واردات نفت خام کره جنوبی با ۳.۸ درصد رشد به رقم ۲.۹۶ میلیون معادل ۱۲۲.۹۵ میلیون تن رسیده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۸.۴۴ میلیون تن بود. آمارهای نهایی واردات نفت خام کره جنوبی در ماه اکتبر قرار است توسط شرکت ملی نفت کره در اواخر این ماه منتشر شود.

نظر بدهید