مردم ترکیه با کنار گذاشتن دلار به خرید طلا روی آوردند!

0
389

ناظراقتصاد: در پی درخواست اردوغان مردم ترکیه با کنار گذاشتن دلار به خرید طلا روی آورد، شورای جهانی طلا هم گزارش داد خرید طلا توسط بانک مرکزی و مردم ترکیه در سال ۲۰۱۷ به شدت افزایش یافته است. به گزارش فارس به نقل از راشاتودی، پس از آنکه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، از مقامات و مردم این کشور خواست تا از دلار فاصله بگیرند، بانک مرکزی و مردم عادی به جای دلار به سمت خرید طلا روی آوردند.

بنا به گزارش شورای جهانی طلا بانک مرکزی و مردم ترکیه از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون ۴۷ تن طلا خریده‌اند که افزایش چند برابری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا ۱۵ نوامبر مجموع ۱۴.۸ شمش و سکه طلا توسط دولت و مردم ترکیه خریداری شده است.

طی سال جاری بانک مرکزی ترکیه تاکنون ۳۰.۴ تن طلا خریداری کرده است. این اقدام مقامات و مردم ترکیه در پی اتخاذ سیاست‌هایی از سوی سران این کشور برای تنوع‌بخشی به ذخایر و دارایی‌های ترکیه در سایه تشدید بحران سیاسی بین این کشور و غرب است.

یک سال پیش اردوغان از مردم این کشور خواست تا به جای دلار، دارایی‌های خود را به طلا ذخیره کنند. وی از بانک مرکزی این کشور نیز خواست تا اقدامات حمایتی از این سیاست را اجرایی کند.

علت روی آوردن ترک‌ها به خرید طلا تا حدودی کاهش ۱۵ درصدی ارزش لیر از ماه اکتبر تاکنون بوده است که نگه داشتن لیر را برای مردم این کشور غیرجذاب کرده است.

به طور کلی ارز کشورهای در حال توسعه تحت فشار کاهشی قرار دارد اما پس از تشدید بحران سیاسی بین آمریکا و ترکیه و دستگیری اتباع آمریکا در این کشور و اقدام تلافی‌جویانه آمریکا، لیر ترکیه کاهش ارزش بیشتری را تجربه کرده است.

در حالی ترک‌ها به خرید طلا روی آورده‌اند که تقاضای جهانی طلا کاهش یافته است. در سه ماهه سوم سال جاری خرید طلا در جهان با ۹ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۹۱۵ تن رسید که از سال ۲۰۰۹ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

نظر بدهید