وضعیت بورس امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت | بهبود شاخص کل بورس

0
2356

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۹۱ واحدی به ۹۵.۲۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۷.۷۸۶ میلیاردریال (۵.۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۶۳۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۶۲۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۴۶ واحد، فولاد خوزستان با ۴۳ واحد و پتروشیمی مبین با ۲۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۲۳، پالایش نفت تبریز با ۲۳ واحد و پارس خودرو با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۷۷۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۶۳۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۰ هزار و ۲۰۷ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۹ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل۸۲ %تعدادی و معادل ۹۰% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۱۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۱۳، فلزات اساسی با ۱۸۱ و بانک هابا ۱۶۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم‌حجم را در اغلب نمادهای معاملاتی پیشرو به نظاره نشست که همچنان گروه خودرویی‌ها اصلی‌ترین گروه پر بازدید بورس‌بازهای حرفه‌ای بازار سهام است. در این بین شوق تقسیم سود بالا در فصل مجامع امسال برای شرکت‌های کوچک و برخوردار از ارزش بازار پایین‌تر نسبت به شرکت‌های بزرگ در گروه‌های پیشرو از جمله فلزات اساسی باعث شده تا همچنان تک‌سهم‌ها سلطان بلامنازع روزهای بی‌ثباتی بازار سهام باشند. این در حالی است که گروه دارویی‌ها به تبع شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت دارو و همچنین تداوم افزایش قیمت‌ها در گروه مواد غذایی و لبنیاتی باعث شده تا همزمان با انتشار گزارش‌های عملکردی ۱۲ ماهه این شرکت‌ها دوباره در کانون توجه بورس‌بازها قرار گیرند. بیشترین ارزش معاملات امروز بورس تهران ناشی از معاملات صکوک اجاره سه‌ماهه مخابرات با سود ۱۶ درصدی، معاملات درون‌گروهی تاپیکو،‌اوراق مشارکت شهرداری مشهد با سود ۱۶ درصدی، صکوک اجاره گل‌گهر با سود ۱۷ درصد، اوراق مشارکت ملی نفت ایران با سود ۲۱ درصد، اوراق مشارکت ملی نفت ایران با سود ۲۱ درصد و صکوک مرابحه سایپا با سود ۱۸ درصد بوده است.

نظر بدهید