وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۹ خرداد | بهبود شاخص کل بورس

0
2333

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۶۸ واحدی به ۹۵.۵۷۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۶۳ میلیاردریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۸۳۸میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۰۱ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۰۰ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو با ۸۲ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۷۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۵۱، پالایش نفت اصفهان با ۲۰ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۱۱۷ میلیون و سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۳۱۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۵ نماد (معادل۸۳ %تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و در نهایت تعداد ۱۰۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد باکاهش قیمت و تعداد ۳۰ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۳۷۳، استخراج کانه های فلزی با ۱۴۶ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۴۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در آخرین روز معاملاتی این هفته همزمان با رفت و برگشت برخی ناشران از فصل مجامع شاهد جذاب شدن بازار پایه «ج» برای اندک بورس‌بازهای وفادارمانده به تالار شیشه‌یا بود. در این روز نماد معاملاتی ویتانا در حالی بازگشایی شد که قیمت پایه هر سهم این شرکت با ۱۶۶۱ درصد نسبت به قیمت پایه اسمی به مبلغ بیش از ۱۷۶۱ تومان کشف قیمت و با صف خرید کم تعدادی روبه‌رو شد. گفتنی است در گروه سیمانی‌ها نیز تک‌سهم‌های برخوردار از سود تقسیمی مناسب در مجامع عادی سالیانه همچنان در کانون توجه خریداران سهام هستند. در این گروه پرمیت در بازار پایه «ج» همچنان با نوسان‌های مثبت روبروست. در گروه‌های پیشرو بازار ازجمله دوقلوهای سنگ آهنی نیز همزمان با تداوم حمایت نیم‌‌بند حقوقی‌ها اقبال برای جمع‌آوری سهام در این گروه افزایش یافته است. همچنین در گروه فلزات اساسی نیز نمادهای گروه سرب و روی با جذابیتی دوچندان نسبت به سایر هم‌گروهی‌های خود میزبان خریداران سهام هستند.

نظر بدهید