وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۲۳ اردیبهشت | افزایش شاخص کل بورس

0
1938

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۷۵ واحدی به ۹۴.۱۶۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۳۵ میلیاردریال (۲۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۰۵۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۳۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۳۸ واحد، سایپا با ۲۹ واحد و پتروشیمی جم با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی خلیج فارس با ۲۷، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۱ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۰۳ میلیون و ۶۶۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۳۰۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۶ نماد (معادل۸۶ % تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۹۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۷۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۱۲، فلزات اساسی با ۲۰۶ عرضه برق و گاز با ۱۰۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با سبزپوش شدن نماگرهای منتخب خود همزمان با حمایت حقوقی‌ها و صندوق‌های حامی بازار روبرو بود که جذاب شدن قیمت سهام در برخی تک‌سهم‌ها در کنار انتشار تحلیل‌های جدید از دورنمای بازارهای جهانی باعث شد تا دوباره گروه‌های پیشرو بازار در کانون توجه خریداران سهام قرار گیرند. در این بین تعدیل سود و انتظار برای تکرار آن برای سایر هم‌گروه‌های آلومینیوم ایران در کنار جذاب شدن قیمت سهام گروه سرب و روی اصلی‌ترین رخدادهای گروه فلزات اساسی بود. انتشار برخی تحلیل‌ها حاکی از چشم‌انداز ۱۰۰ دلاری برای نفت خام دارد که به تبع آن می‌تواند برای کالائی‌ها خبری خوشحال‌کننده باشد. با این همه دورنمای برجام بدون حضور آمریکا و تلاش‌ها برای زنده نگه داشتن آن همچنان اصلی‌ترین خبر سیاسی تأثیرگذار بر بازار سهام ارزان این روزها دارد.

نظر بدهید