افزایش ۲۲ درصدی صادرات غیرنفتی

0
2761

ناظراقتصاد: به گزارش گمرک ایران، در ۲ماهه نخست سال جاری صادرات انواع کالاها غیر از پتروشیمی و میعانات گازی رشد قابل توجهی داشت و با ۴۰.۵۴ درصد افزایش به ۴میلیارد و ۳۹۱میلیون دلار رسید. این در حالی است که صادرات پتروشیمی با رشد ۱.۱۹درصد به ۲ میلیارد و ۳۱۸ میلیون دلار و صادرات میعانات گازی با افزایش ۱۰.۵۴درصد به یک میلیارد و ۲۹ میلیون دلار رسید.

مجموع صادرات و واردات غیرنفتی ایران در ۲ماهه اول سال جاری بالغ بر ۱۴میلیارد و ۵۳۶میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱درصد افزایش داشته است.

صادرات

براساس گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به ۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۲۱.۹۳درصد افزایش داشت.

سال گذشته در همین مدت ۶میلیارد و ۳۴۷میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده بود.

بر اساس این گزارش صادرات کالاهای غیرنفتی ایرانی به چین در ۲ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته ۲.۹۴درصد افزایش یافته است.

صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی و عراق به ترتیب با افزایش ۴۴.۶۷درصدی و ۱۱.۹درصدی همراه شد و شاهد افت ۱۴.۵۴درصدی صادرات کشورمان به هند بوده‌ایم.

همچنین طی این مدت میزان صادرات غیرنفتی به افغانستان ۴۵.۲۰درصد و سایر کشورها ۳۵.۳۶درصد افزایش داشته است.

بر این اساس در ۲ماهه نخست سال جاری تشریفات گمرکی ۲۴میلیون و ۳۱هزار تن کالا در گمرکات کشور تماما به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۵میلیون و ۲۶۳هزار تن سهم واردات و ۱۸میلیون و ۷۶۸هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ و ۱۷صدم درصد کاهش را نشان می‌دهد. با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در حال حاضر اطلاعات تمام کالاهای وارداتی و صادراتی در بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور به تفکیک جزیی‌ترین اطلاعات ثبت می‌شود.

واردات

در ۲ماهه نخست سال جاری به میزان ۶میلیارد و ۷۹۷میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۰.۴۹درصد افزایش را نشان می‌دهد.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در ۲ماهه نخست سال ۹۷ به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش یک میلیارد و ۲۹میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۳۳۵میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها جز بنزین ۲۷۴میلیون دلار، پلی‌اتیلن گریدفیلم به ارزش ۲۳۲میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش ۲۰۳میلیون دلار بوده است.

سهم سایر کالاها ۴ میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰.۵۴درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در ۲ماهه نخست سال جاری نیز به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری با ۳۳۳میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۲۹۶ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۲۴۸میلیون دلار، برنج به ارزش ۱۸۴میلیون دلار و اجزا و قطعات ماشین‌آلات و دستگاه‌ها به ارزش ۱۴۴میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در ۲ماهه نخست سال جاری به ترتیب شامل چین به ارزش یک میلیارد و ۴۵۱میلیون دلار، امارات متحده عربی با یک میلیارد و ۳۷۱میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و ۱۶۲میلیون دلار، افغانستان با ۵۷۷ میلیون دلار و هند با ۴۶۰میلیون دلار و سایر کشورها به ارزش ۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یاد شده به ترتیب شامل کشورهای چین با یک میلیارد و ۷۳۶میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۹۸۶میلیون دلار، جمهوری کره با ۴۲۳میلیون دلار، آلمان ۳۵۷ میلیون دلار و ترکیه با ۳۵۳ میلیون دلار بوده است.

نظر بدهید