افزایش ۲۳ میلیارد دلاری GDP ایران/ رشد بخش غیرنفتی به ۳.۷ درصد می‌رسد

0
291
تولید ناخالص داخلی ایران , رشد اقتصادی , رشد

ناظراقتصاد: صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد رشد بخش غیرنفتی ایران در سال جاری به ۳.۷ درصد برسد و کل تولید ناخالص داخلی کشور نسبت به سال قبل ۲۳ میلیارد دلار افزایش یابد. به گزارش تسنیم، صندوق بین المللی پول در گزارشی از سلسله گزارش های چشم انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه پیش بینی کرده است تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری با افزایش حدود ۲۳ میلیارد دلاری نسبت به سال قبل به ۴۲۷.۷ میلیارد دلار برسد. ارزش تولید ناخالص داخلی ایران در سال قبل ۴۰۴.۴ میلیارد دلار اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش رشد اقتصادی ایران که در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۲.۵ درصد بوده در سال ۲۰۱۷ به ۳.۵ درصد می رسد. نرخ تورم در ایران نیز از ۹ درصد در سال قبل به ۱۰.۵ درصد طی امسال می رسد.

این نهاد بین المللی رشد بخش نفتی ایران در سال جاری را ۲.۵ درصد و رشد بخش غیرنفتی را ۳.۷ درصد پیش بینی کرده است. بخش نفتی ایران در سال ۲۰۱۶ و در پی رفع تحریم ها رشد ۶۱.۶ درصدی را تجربه کرده بود. بخش غیرنفتی ایران نیز در سال قبل ۳.۳ درصد رشد کرده بود که بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول وضعیت این بخش در سال جاری نسبت به سال قبل اندکی بهتر خواهد شد.

بر این اساس تراز حساب های جاری ایران در سال جاری به ۲۱.۶ میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم نسبت به سال قبل ۵.۲ میلیارد دلار افزایش خواهد داشت. تراز حساب های جاری ایران در سال قبل ۱۶.۴ میلیارد دلار اعلام شده بود.

نظر بدهید