وضعیت بورس امروز شنبه ۱۸ فروردین | بهبود شاخص کل بورس

0
853

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۳۷۰ واحدی به ۹۶.۷۸۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۲۲ میلیاردریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۶۱۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۴۰ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۷۳ واحد، شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۷ واحد و مخابرات ایران با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۰۹، تفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۷۰ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۲۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۴۶ میلیون و ۴۶۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۲۳۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۲۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۳۰۶ نماد (معادل۸۹ %تعدادی و معادل ۹۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۷۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۰۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۶۲، فلزات اساسی با ۱۲۶ و فلزات استخراج کانه های فلزی با ۹۶ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی کم‌حجم نخستین روز از معاملات در سومین هفته از سال جاری را آغاز کرد که انتشار پیشنهاد معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت در زمینه قیمت‌گذاری پایه فلزات اساسی در بورس کالا فضایی توأم از ترس و نگرانی در گروه فلزات اساسی و صنایع وابسته به آنها ایجاد کرد. بر اساس این پیشنهاد عنوان شده تا بر اساس فرمول پیشنهادی برای تعیین قیمت پایه محصولات فولادی ارز مبادله‌ای مبنای قیمت‌گذاری قرار گیرد. این پیشنهاد باعث شده تا امروز گروه فلزات اساسی به عنوان اصلی‌ترین گروه پیشرو در بازار به طور یکپارچه با ریزش قیمت‌ها مواجه باشد. برخی کارشناسان معتقدند، در صورت مبنا قرار دادن ارز مبادله‌ای برای فرمول پیشنهاد‌ی محاسبه قیمت محصولات فولادی نه‌تنها به ایجاد رانت در بازار خارج از بورس خواهد انجامید، بلکه به کاهش درآمدهای شرکت‌های بزرگ فولادی و به تبع آن تهدید حقوق صاحبان سهام خواهد انجامید. آنچه این روزها در بازار سهام به خوبی لمس می‌شود، کم‌جان بودن نقدینگی و عدم گردش آن در سهم‌های مختلف از جمله در گروه‌های پیشرو است. بازاری که منتظر مشخص شدن دورنمای بازار ارز و همچنین تعیین تکلیف برخی اقدام‌ها در حوزه سیاست خارجی کشور است.

نظر بدهید