وضعیت اقتصاد ایران در سال ۹۸

0
2078

ناظر اقتصاد: وحید شقاقی عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه نرخ دلار در آذر ۹۶ برابر با ۲۶۰۰ تومان بود و حالا در ماه‌های گذشته قیمت دلار تا مرز ۱۹هزار تومان نیز افزایش یافت و حالا دوباره به کانال ۱۱هزار تومان بازگشته‌ایم، عنوان کرد اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۸ سخت‌تر خواهد بود.

وی افزود: اثرات تورمی افزایش نرخ دلار به تدریج در اقتصاد ایران نشان داده می‌شود. امسال تورم به ۲۵ درصد خواهید رسید و همان طور که می‌دانید میانگین تورم ماهانه یعنی شهریور به مرداد، آبان به مهر الان حدود ۵ تا ۶ درصد شده که بالاست و به عبارتی تورم آبان نسبت به آبان ۹۶ و مهر سال ۹۷ نسبت به مهر ۹۶ بیش از ۵ درصد است که عددهای بالایی به حساب می‌آید.

این مساله نشان می‌دهد به تدریج نرخ تورم های ماه به ماه در حال طی کردن روند افزایشی است و امسال به ۲۵ درصد می‌رسیم زیرا آخرین عددی که بنده شنیده‌ام برای تورم آبان ۹۷ نسبت به آبان ۹۶ برابر با ۱۳ تا ۱۴درصد بوده است که این عدد به تدریج روند افزایشی به خود می‌گیرد و تا پایان سال به ۲۵ درصد می‌رسد. بنابراین اقتصاد ایران در سال ۹۸ شاهد تورمی بین ۲۰تا ۳۰ درصد خواهیم بود.

اقتصاد ایران در سال ۹۸ سخت‌تر خواهد بود

این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که اقتصاد ایران در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ سخت‌تر از نظر اقتصادی خواهد بود یا خیر، گفت: اقتصاد ایران در سال ۹۸ با دشواری‌هایی مواجه خواهد بود زیرا در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ وضعیت درآمدهای ارزی دولت بسیار مناسب بود. افزایش قیمت نفت از ۵۵ تا ۷۵ دلار اتفاق افتاد.

وی بیان کرد:‌ شروع تحریم ها از ۱۳ آبان بود به عبارتی درست است بار روانی تحریم‌ها از اردیبهشت ماه در ایران اتفاق افتاد که بیشتر به خاطر انتظارات نسبت به آینده، سوداگری و تدابیر نادرست و … بود اما این تحریم ها از آبان ماه شروع شد.

وی افزود : اقتصاد ایران در سال ۹۸ شاهد تاثیرات تحریم ها بر منابع درآمدی دولت و بر تولید خواهد بود.

اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در سال ۹۸

وی توضیح داد: بنابراین در اقتصاد ایران در سال ۹۸ شاهد اثرات تحریم ها بر بدنه تولید خواهد بود و در سال آینده درآمدهای ارزی حاصل از کاهش صادرات نفت، پایین خواهد آمد و همچنین شاهد کاهش درآمدهای مالیاتی خواهیم بود زیرا تولید افت خواهد داشت. در سال ۹۸ شاهد اثرات تورمی حاصل از افزایش قیمت دلار خواهیم بود و به عبارت بهتر در سال آینده اثرات تورمی و تحریم ها به تدریج خود را نشان خواهند داد.

اقتصاد ایران در سال ۹۸ به کدام سو می‌رود؟

شقاقی تاکید کرد: در ماه‌های آینده و سال ۹۸، رکود اقتصادی، کاهش فروش بنگاه های تولیدی، افزایش موجودی انبار، تعدیل بنگاه ها و تعطیلی و نیمه فعال شده آن ها، افزایش هزینه های تولید، کاهش درآمدهای مالیاتی و ارزی و … همه به تدریج اثرات خود را در اقتصاد ایران نشان خواهد داد، لذا در این شرایط کار دولت بسیار مهم است تا تدابیر و سیاست های درست را برای مدیریت شرایط پیش رو اتخاذ کند.

وی تصریح کرد: در ۶ماهه نخست سال شاهد تحریم های جدی نبودیم فقط بار روانی و انتظارات بود که بر اقتصاد ایران فشار آورد ولی از نیمه دوم سال ۹۷ تحریم ها به تدریج اثرات خود را بر اقتصاد نشان خواهد داد و بر بخش های مختلف کشور اثر خواهد گذاشت و کار دولت در این شرایط بسیار سخت است زیرا باید بتواند منابع درآمدی محدود خود در سال آینده را مدیریت منضبط و هوشمند کرده و تدابیر درستی برای احیای تولید در نظر داشته باشد.

وی بیان کرد: بر اساس آمارهای منتشر شده در ۶ماهه اول امسال به دلیل افزایش قیمت نفت و دلار، وضعیت درآمدهای دولت نسبت به بودجه ای که پیش‌بینی و مصوب شده بود؛ باید گفت بیش از آن منابع درآمدی دولت محقق شده است. البته در حوزه درآمدهای مالیاتی قرار بود در ۶ماهه نخست سال ۷۰هزار میلیارد تومان محقق شود که در این مدت فقط ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی محقق شد.

درآمد نفت محقق شد

وی افزود: در مورد درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۷ نیز قیمت نفت را بشکه ای ۵۵ دلار در نظر گرفته بودند که خوشبختانه در این مدت قیمت نفت تا بشکه ای ۷۵ دلار نیز افزایش یافت بنابراین دولت به درآمدهای بیشتری از صادرات نفت دست یافت.

شقاقی گفت: در نیمه دوم سال ۹۷ شرایط بسیار متفاوت خواهد شد زیرا صادرات نفت به دلیل تحریم ها از ۲.۵میلیون بشکه در نیمه نخست به زیر ۱.۶میلیون بشکه نفت کاهش خواهد یافت بنابراین درآمدهای دولت نیز از این مساله متاثر خواهد شد. تحریم ها و کاهش صادرات نفت،‌ درآمدهای دولت کاهش خواهد یافت.

استاد دانشگاه خوارزمی گفت: همچنین احتمال دارد اقتصاد ایران در سال ۹۸ دچار رکود شود. نمی‌توانیم به بخش تولید برای اخذ مالیات بیش از اندازه فشار بیاوریم. در مجموع درآمدهای دولت در ۶ماهه دوم سال ۹۷ و همچنین سال آینده کاهش خواهد یافت.

نظر بدهید