اقتصاد ترکیه ۲ برابر اقتصاد ایران!

2
337

ناظراقتصاد: وبسایت اینترنتی روزنامه ینی شفق در گزارشی نوشت: تولید ناخالص ملی ترکیه در ۱۷ سال اخیر با رشد تقریبی ۳۰۰ درصدی از میزان ۲۷۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۰ به حدود ۷۹۳ میلیارد دلار رسید و این در حالی است که تولید ناخالص ملی کشور همسایه ما ایران در سال ۲۰۰۰ با تولید ناخالص ملی ۳۵۷ میلیارد دلار پس از ۱۷ سال به رقم ۳۶۸ میلیارد دلار رسیده است.

این رسانه نزدیک به دولت ترکیه با استناد به سخنان رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه افزود: رشد تولید ناخالص ملی ترکیه و دو برابر بودن آن نسبت به ایران نفت خیز دلایل مختلفی دارد که هیچ ارتباطی به نفت، سلاح و یا الماس ندارد بلکه اعتقاد راسخ به توان ملی برای موفقیت علت این توفیق ملی است.

به گزارش ایران، ینی شفق در این گزارش به نقل از اردوغان نوشت: “در حال حاضر همه شاهد وضعیت کشورهای نفت خیز و صاحب سرمایه هستیم و باور داشته باشید که ما خیلی از این کشور ها جلوتر و پیشرفته تر هستیم”.

این رسانه با اشاره به گذشته اقتصاد ترکیه اضافه کرد: تولید ناخالص ترکیه در سال ۱۹۸۰ حدود ۹۴.۳ میلیارد دلار، در سال ۱۹۹۴ حدود ۱۷۴.۵ میلیارد دلار، در سال ۲۰۰۴ حدود ۳۹۲.۲ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۰ حدود ۷۴۱.۸ میلیارد دلار بوده است.

دولت ترکیه بر اساس چشم انداز اقتصادی تدوین شده خود قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ همزمان با صدمین سالگرد اعلام جمهوریت ترکیه، تولید ناخالص ملی خود را به میزان ۲ هزار میلیارد دلار و درآمد سرانه را به ۲۵ هزار دلار برساند.

2 دیدگاه ها

نظر بدهید