اینفوگرافیک | اقتصاد سفر و گردشگری ۲۰۱۷

0
1080

ناظر اقتصاد : امروزه اقتصاد سفر و گردشگری نقش مهمی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها بازی می‌کند. گردشگری از طریق تاثیر بر درآمد داخلی، اشتغال، تغییر قیمت‌‌ها و تراز بازرگانی داخلی اقتصاد کشورها را تحت تاثیر قرار می‌‌دهد. براساس گزارش سالانه شورای جهانی سفر و گردشگری درباره تاثیرات اقتصادی صنعت گردشگری، با در نظر گرفتن اثرات گسترده‌‌تر این صنعت از جمله نقش غیرمستقیم آن برای توسعه اقتصادی کشورها، سهم کل صنعت گردشگری و سفر[۱] در اقتصاد جهانی طی سال ۲۰۱۷، معادل ۱۰.۴ (ده و چهاردهم) درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان است.

اقتصاد سفر و گردشگری 2017

روند جهانی شدن و افزایش تعداد افرادی که به کشورهای خارجی سفر می‌کنند نشان از اهمیت و روند رو به رشد اقتصاد سفر و گردشگری است همانطور که در اینفوگرافیک ارائه شده مشخص است کشورها براساس رنگ‌های مختلف گروه‌بندی شده‌اند و این گروه‌بندی نشان از سهم صنعت گردشگری و سفر آن کشور از تولید ناخالص داخلی (GDP) است. کشورهایی که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند بالای هفت درصد از تولید ناخالص داخلی آن‌ها مربوط به گردشگری می‌باشد. بعنوان مثال هنگ کنگ و ایسلند سهم بالایی از GDP آنها، نسبت به کشورهای دیگر، مربوط به صنعت گردشگری است. همچنین میزان تولید ناخالص داخلی هر کشور در صنعت گردشگری مشخص شده است که اندازه و مقیاس کشورها در اینفوگرافیک نشان دهنده مقدار این شاخص است وجود این دو شاخص (میزان تولید ناخالص داخلی در صنعت گردشگری و سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی) در کنار هم می‌تواند اطلاعات مفیدی را ارائه کند.

سهم صنعت گردشگری در ایران بین ۲ تا ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی می‌باشد که البته باید به وجود سهم بالای نفت در تولید ناخالص داخلی ایران توجه داشت با این حال مقدار تولید ناخالص داخلی در این صنعت نسبت به کشورهای دیگر در رتبه مناسبی نیست عدم مدیریت مناسب و نبود زیرساخت‌ها از عوامل ضعف این صنعت می‌باشند. این در حالی است که سال‌ها بسیاری از کارشناسان صنعت گردشگری بیان می‌کنند پتانسیل بالایی در ایران در زمینه صنعت گردشگری وجود دارد.

 

[۱] طبق تعریف سازمان جهانی گردشگری، سفر تعریف جامعتری نسبت به گردشگری دارد اینکه مسافر کسی است که بین مکان‌های جغرافیایی متفاوت با هر هدف و با هر مدت زمانی جابه جا می‌شود.

نظر بدهید