اینفوگرافیک | اقتصاد فضایی جهان در ۲۰۱۶

0
675

ناظر اقتصاد: ارزش اقتصاد فضایی جهان در سال ۲۰۱۶ (آخرین آمار) در حدود ۳۴۵ میلیارد دلار برآورد شده است، به طوری که یک چهارم آن بودجه‌های دولتی و سه چهارم آن درآمدهای تجاری بوده است. نزدیک به ۵۰ کشور بودجه فضایی دارند؛ ۹ کشور بیش از یک میلیارد دلار (ایالات متحده، چین، اتحادیه اروپا، روسیه، هند، ژاپن، فرانسه، آلمان و ایتالیا) و ۲۰ کشور زیر ۱۰۰ میلیون دلار. دولت ایالات متحده با صرف بیش از ۴۸ میلیارد دلار از طریق یازده موسسه و اداره، مهمترین بازیگر در اقتصاد فضایی است.

فعالیت‌های فضایی دولت شامل کاربردهای نظامی برای تصویربرداری و ارتباطات می‌باشد. کاربردهای غیرنظامی نیز شامل پیش بینی وضع هوا، اکتشافات فضایی و پژوهشی است. به علاوه، دولت‌ها، به خصوص ایالات متحده و اروپا، به دنبال خدمات فضایی تجاری نیز هستند از جمله پرتاب، تصویربرداری فضایی و ارتباطات. به طور تاریخی، دولت‌های زیادی در ممکن ساخت ارتباطات ماهواره‌ای از طریق سازمان‌های پست و تلگراف و تلفن خود نقش داشته‌اند؛ که بیشتر آن‌ها در حال حاضر خصوصی شده‌اند. دولت‌ها ممکن است به دنبال بهبود رشد اقتصادی خود از طریق فعالیت‌های فضایی باشند.

در حال حاضر، ۵ روند در اقتصاد فضایی جهان در جریان است:

blueپیشرفت‌های فناوری انتظاراتی مبنی بر افزایش اثربخشی هزینه‌ای فعالیت‌های فضایی می‌دهد (و به تبع آن افزایش سودآوری)
blueافزایش سرمایه‌گذاری‌ خصوصی توسط سرمایه‌گذارانی که جدیداً وارد این صنعت شده‌اند
blueافزایش وابستگی اقتصاد جهانی بر داده‌ها و اثرات متفاوت آن بر قابلیت‌ها و بازار فضا
blueبهبود چشم انداز «فضا به عنوان دگرگون‌ساز» برای بشریت
blueتوسعه استراتژیک در حوزه فضایی

به عنوان مثال، بازار فضایی استرالیا با در نظر گرفتن فرصت‌های رشد آتی، قابلیت‌ها و موانع ورود چنین است:

orangeپهن باند مصرف کننده
orangeخدمات مدیریت شده
orangeتحلیل‌ داده‌های حاصل از پایش زمین
orangeرادیو ماهواره‌ای
orangeبرنامه‌ها و ابزارهای موقعیت یابی
orangeآگاهی وضعیتی فضایی تجاری
orangeتولید ریزماهواره‌ها
orangeمزایای احتمالی از تاسیسات پرتاب راکت فضایی
orangeکاوش فضایی

اقدامات ایران در صنعت فضایی در حوزه تحقیق و توسعه بسیار گسترده بوده و همچنین ایران از کشورهای محدود در جهان است که در فضا ماهواره دارد. البته با وجود اینکه این موارد بسیار حائز اهمیت است اما برای داشتن جایگاه اقتصادی در این زمینه باید اقدامات و تلاش بیشتری صورت گیرد تا این صنعت تنها به بودجه دولتی وابسته نباشد و به صنعتی مولد تبدیل شود. به گفته مسولین صنعت فضایی ایران در هشت سال آینده بیش از ۵۰ درصد رشد خواهد کرد.

اقتصاد فضایی

نظر بدهید