اقتصاد و درآمد پایدار شهری

بهمن خداپناه

2
885

ناظر اقتصاد: یکی از مسائل مهم شهرداری‌ها در سراسر جهان ایجاد منابع کافی درآمد جهت تامین هزینه خدمات شهری است. بدین منظور کسب درآمد پایدار از دغدغه‌های اصلی مدیران شهری می‌باشد. این درآمدها موقتی بوده، منجر به تضییع حقوق نسل‌های آینده و تخریب محیط زیست گشته و متاثر از عوامل اقتصادی است.

در ایران اتکای بیش از حد بسیاری از شهرداری‌ها به ویژه تهران به درآمدهای ناپایدار ناشی از بخش مسکن، علاوه بر تاثیر آن در افزایش قیمت مسکن، شهرداری را در مقاطع زمانی مختلف با مشکلات مالی مواجه ساخته است.

مطالعه درخصوص منابع درآمدی و درآمدهای پایدار شهرداری‌های جهان و استفاده از تجارب آن‌هایی که ساختاری مشابه با تهران دارند، تا حدودی می‌تواند راهگشای مشکلات شهرداری باشد.

در اقتصاد شهری، درآمد پایدار باید به گونه‌ای باشد که در طول زمان قابل اتکا بوده و برای دستیابی به آن بتوان برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد. بنابراین کلیه اقلام درآمدی که به هر دلیل تحت تأثیر شوک‌ها، بحران‌ها، تغییر قوانین و مقررات و نوسانات اقتصادی قرار می‌گیرند، قابل اتکا نبوده و خصیصه اول پایداری را ندارند.

اقتصاد و درآمد پایدار شهری

تعریف درآمد پایدار

درآمدهای پایدار باید به گونه‌ای تعریف شوند که دستیابی به آن‌ها شرایط کیفی شهر را به عنوان پدیده‌ا‌ی زنده، در معرض تهدید و تخریب قرار ندهد(Hajilou, Mirehei, and Pileh Var, 2017). به عبارتی دیگر، مطلوب بودن و سالم بودن درآمد، حائز اهمیت است.

در تعریفی دیگر، درآمد پایدار به درآمدی اطلاق می‌شود که از منابعی و به گونه‌ای کسب شود که حقوق آیندگان پایمال نشود (دانش جعفری،باباجانی، کریمی اسبوئی،۱۳۹۲). درآمدهای پایدار از استمرار نسبی برخوردار هستند و حصول این درآمدها شرایط کیفی شهر را در معرض تهدید و تخریب قرار نمی‌دهد(عباسی کشکولی، باقری کشکولی،۱۳۸۹).

ویژگی درآمد پایدار

درآمدهای پایدار به درآمدهایی گفته می‌شود که دارای ۵ ویژگی زیر باشد:

 1. از بین رفتنی نباشد یا با از بین رفتن آن جایگزینی داشته باشد.
 2. به طور پیوسته قابل وصول باشد.
 3. در دوره‌های مالی مختلف نوسان شدید نداشته باشد.
 4. همراه با افزایش هزینه‌ها افزایش یابد.
 5. موجب آسیب رساندن به توسعه شهری نشود (زیاری، مهدیان و میری، ۱۳۹۱).

جدول زیر، نشان دهنده شیوه‌های تامین مالی برخی از کشورهای (شهرها) جهان است.

جدول ۱: نگاهی به منابع درآمدی شهرداری ها در برخی کشورها

روش تامین مالی

نام کشور

بیشتر درآمد شهرداری لندن از کمک‌­های دولتی حاصل می­‌شود. علاوه بر این، درآمد دولت محلی از مالیات است. در مقایسه با مناطق فقیرنشین، مناطق غنی مالیات بالاتری را پرداخت می­‌کنند. شهرداری لندن عمدتا به مالیه‌­های اموال غیر منقول متکی است.

به عنوان یک کشور توسعه یافته، دولت‌­های محلی بریتانیا (شهرداری‌ها) وجوه مالی مورد نیاز خود را از سه منبع اصلی تامین می­‌کنند:

۱- کمک‌های دولتی(۴۰%)

۲-مالیات محلی که از صاحبان املاک و مستغلات دریافت می‌­شود(۳۰ %)

۳- پول‌­های حاصله از اجاره واحدهای مسکونی که متعلق به دولت محلی (شهرداری) است.

اساسا، ۵۰ درصد هزینه‌های شهرداری­‌ها از طریق استقراض تامین می‌­شود. به منظور جبران کاستی‌­های مالی بخشی و تامین خدمات عمومی، دولت محلی می­‌تواند از خزانه مرکزی و انتشار اوراق تامین کند.

بریتانیا

مالیات اولین و مهم­ترین منبع تامین مالی بودجه‌های شهرداری­‌ها در فرانسه است. دو نوع مالیات در این زمینه وجود دارد (مستقیم و غیر مستقیم)؛ مالیات مستقیم روی هم رفته نزدیک به ۷۵ درصد از درآمدهای شهرداری را به خود اختصاص داده است.

دومین منبع درآمدی شهرداری عبارت است از تامین مالی دولتی در قالب تامین بودجه کنونی شهرداری‌­ها و نیز تامین مالی تسهیلات محلی. در فرانسه، ۳۴ درصد درآمدهای شهری به واسطه دولت تامین می‌­شود.

۳-استقراض به عنوان سومین منبع درآمدی شهرداری­‌های فرانسه به شمار می­‌آید. شهرها و مناطق با آزادی می‌­توانند منبع استقراض خود را انتخاب کنند (نیازی به اجازه دولت فرانسه نیست). اما پول‌­های استقراض شده فقط باید در زمینه سرمایه‌­گذاری‌­های جدید صرف شود.

۴- سایر منایع مالی شامل تعرفه­‌ها؛ درآمدهای حاصل از فروش و اجاره میراث ملی و نیز کمک‌­های دریافتی از صندوق نهادی اتحادیه اروپا است.

۵- درآمدهای حاصل از میراث محلی (مانند فروش چوب جنگلی) نیز منبعی دیگر برای کسب درآمد شهرداری‌ها در فرانسه است.

فرانسه

درآمدهای حاصل از مالیات گماشته بر گاز، فاضلاب و نیز درآمدهای حاصل از هدایایی سایر ارگان ها ۴۲.۹۵ درصد از درآمدهای شهرداری لس آنجلس را تشکیل داده است؛ ۵۷.۰۵ درصد نیز از از طریق سازمان آتش نشانی، فعالیت­‌های عمومی، حمل و نقل، پارکینگ، خدمات تفریحی و ساخت و ساز بدست می­‌آید.

در آمریکا، دولت و شهرداری به منظور تامین مالی هزینه‌­های سرمایه­‌ای خود وابسته به سه منبع درآمدی هستند: اوراق قرضه، کمک­‌های دولتی و هزینه‌­های کمیسیونی، عوارض و سایر مالیات محلی. به منظور جلوگیری از سو استفاده و انحصارگری‌­های احتمالی، بسیاری از تسهیلات توسط دولت تاسیس می‌شود. مالیات بر دارایی‌­های غیر قابل حمل اصلی‌ترین منبع درآمدی شهردای به شمار می‌­آید. در آمریکا حدود ۳۰ درصد منابع از طریق کمک­‌های انتقالی دولت فدرال، سرمایه‌­گذاری در آموزش، امنیت اجتماعی و ساخت و اجاره مسکن، خدمات سلامت، حمل و نقل و مدیریت شهری تامین می‌شود.

در برخی شهرها، مالیات بر زمین و املاک و مستغلات اصلی‌ترین درآمد شهرداری­‌ها تلقی می‌شود. شهرهای مختلف در ایالات متحده دارای الگوهای متفاوت مالیاتی هستند، بسیاری از سیاست‌­های مالیاتی مربوط به استفاده زمین و ساخت و ساز است.

لس آنجلس(آمریکا)

در اندونزی، به عنون کشوری در حال توسعه، درآمد شهرداری­‌ها در چندین دسته طبقه‌بندی شده است:

۱- درآمدهای جاری (به غیر از وام)، که در درجه اول به امور جاری و نگهداری تخصیص داده می­‌شود.

۲- درآمدهای توسعه­‌ای شامل سایر درآمدهای جاری و وام‌­ها. مقیاس منابع درآمدی نیز به چندین گروه عمومی تقسم می شود(الف) کمک‌های بلاعوض از سوی دولت مرکزی (بیشترین مقدار)، که خود این کمک‌ها نیز به چندین دسته تقسیم می‌شود:

۱. کمک­‌های بلاعوض که به عنوان یارانه‌­های خودکفایی پرداخت می‌شود.

۲.کمک‌­های بلاعوض که برای پروژه‌­های توسعه‌­ای پرداخت می‌­گردد.

۳. کمک‌­های بلاعوض اعطایی از سوی وزارت کشور که به وسیله سازمان‌های فنی دولت محلی به عنوان هزینه‌­های بخشی مورد استفاده قرار می­­­­­­­­­­­­‌گیرد.

(ب)درآمدهای محلی: ۱. مالیات، ۲. هزینه خدمات، ۳. سود حاصل از درآمد شرکت­‌های محلی، ۴. درآمدهای بخشی و اداری، ۵. منابع ترکیبی

اندونزی

مالیات محلی مهم­ترین منبع درآمدی دولت­‌های محلی(شهرداری‌ها) در ژاپن هستند که این مالیات حدود ۳۵-۴۰ درصد از درآمدها را شامل می‌شود. مهم­ترین مالیات محلی در ژاپن شامل مالیات بر مسکن، اتومبیل، دارایی و بازسازی است.

ژاپن

۵۵ درصد سرمایه‌گذاری سالانه در بخش زیر ساختی هنگ کنگ طی بازه ۱۹۷۰-۱۹۹۰ از طریق مالیات اخذ شده بر زمین تامین شده است.

هنگ کنگ

با توجه به جدول بالا و نیز سایر مطالعات صورت گرفته عناصر درآمدها و منابع مالی در کشورهای مختلف را در ادامه بیان خواهیم نمود.

 1. مالیات های محلی
 2. بهای خدمات
 3. نقل و انتقال‌های دولتی
 4. استقراض از بانک‌ها و دولت

روش‌های دیگر کسب درآمد پایدار

 1. عوارض بر ارتباطات و حمل و نقل
 2. بهای خدمات شهری
 3. عوارض نوسازی
 • درآمد حاصل از پارکینگ شهری(نثاری، منتظری، حسین زاده،۱۳۹۴)
 • کمک‌های اعطایی دولت
 • استقراض و نقش بخش خصوصی در تامین مالی شهرها

icon blue tickمشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
icon blue tickانتشار اوراق مشارکت
icon blue tickاستقراض از بانک‌ها و نهادهای مالی داخلی و خارجی(شرزه‌ای، ماجد، ۱۳۸۹)

جدول ۲: سهم عوارض از درآمد شهرداری‌های جهان

ردیف

کشورسهم مالیات شهری از درآمد (درصد)

۱

فنلاند۳۳

۲

استونی۳۲

۳

ایسلند

۳۰

۴سوئیس

۲۲

۵آلمان

۲۳

۶اتریش

۱۸

(Brülhart, Bucovetsky, & Schmidheiny, 2015)

جمع‌بندی

برای دستیابی به منابع پایدار درآمدی برای شهرداری تهران، بایستی از سهم مناسبی از مالیات ملی به شهرداری، دریافت بهای خدمات، انواع عوارض شهری و مالیات بر املاک و دارایی (عوارض نوسازی) استفاده کرد. همه این روش‌ها در شهرداری تهران قابل اجرا هستند.

منابع درآمدی و تامین مالی به ترتیب امکان و سهولت اجرایی شدن در شهرداری تهران، بدین صورت قابلیت قرار گیری دارند: دریافت بهای خدمات از شهروندان، تامین مالی از طریق خصوصی سازی (برون سپاری) خدمات و زیرساخت‌های شهری ( توسعه مترو، جمع آوری پسماندها، احداث پارکینگ‌های طبقاتی و مراکز تفریحی مانند سینما و تئاتر)، تخصیص سهم مناسبی از مالیات‌های ملی به شهرداری، عوارض نوسازی (مالیات بر املاک)، درآمد ناشی از تخلفات و عوارض مازاد تراکم و ساخت و ساز، عوارض شهری مختلف ( عوارض کسب و پیشه، عوارض بر نوشیدنی‌ها، عوارض بر قراردادها، عوارض آب- برق و تلفن، عوارض نقل و انتقال زمین- اموال و املاک، عوارض جمع آوری زباله، فاضلاب خانگی و منابع آلاینده، عوارض بر بزرگراه‌ها و جاده‌ها و عوارض بر آگهی‌ها و نصب تابلوهای تبلیغاتی بر دیوارها، عوارض ایجاد پسماند در ساختمان‌های تجاری و …، عوارض بابت استفاده از خدمات ویژه شهری و …).

2 دیدگاه ها

نظر بدهید