الزامات و پیامدهای تولید ملی چیست؟

0
627

ناظراقتصاد: تحقق آرمان بزرگ تولید ملی نیازمند الزامات، قواعد و مقدمات فراوانی هست و لذا سعی شده در این مجال اندک مهمترین الزامات ان مورد اشاره قرار گیرد.

۱-احساس مسئولیت عمومی، عزم ملی و تکلیف‌گرایی دینی
در حوزه تولید اعم از تولید کالا یا خدمات، هرکس در هر موقعیت کاری و شغلی باید کیفیت کارش را بالا ببرد، بیشتر کار بکند، بهتر کار بکند و به عنوان یک جهاد مقدس به این مقوله نگاه کند. بنابراین افراد نباید همواره دیگران را مخاطب این شعار بدانند بلکه خود را در حیطه کاری، توانمندتر و کارآمدتر سازند و با دغدغه بیشتری تلاش کنند. به فرمایش پیامبر مکرم اسلام(ص): رَحِمَ اللهُ اِمرَأً عَمِلَ عَمَلاً فَاَحکَمَه: رحمت خدا بر آن انسانی که کاری را انجام می‌دهد و آن را محکم انجام می‌دهد.

همچنین در حوزه مصرف، اهتمام به مصرف کالاهای داخلی مهم‌ترین راز و رمز تحقق تولید ملی است. بدیهی است قوای سه گانه به ویژه دستگاه‌ها و ادارات دولتی در سراسر کشور نقش بی بدیلی در این زمینه دارند. از یک سو حجم خرید آنها بسیار زیاد است و از سوی دیگر براساس قاعده «النّاسُ عَلى دِینِ مُلُوکِهِم»، الگوی عملی و عینی مردم قرار می گیرند.

۲- توجه به فرهنگ‌سازی و نظام تعلیم و تربیت
فرهنگ کار و تولید و کیفیت باید به فرهنگ عمومی کشور و حتی به مطالبه ملی تبدیل شود. ادارات، نهادها، مسئولان، اهالی قلم، بیان و رسانه و آحاد مردم همه تلاش کنند تا تولید ملی و افزایش کار و تلاش استفاده بهینه از سرمایه‌های مادی و انسانی جوانان ایرانی تحقق یابد. پایه اساسی در حوزه فرهنگ سازی قطعا متوجه نظام تعلیم و تربیت کارآمد است تا از مقاطع پیش دبستانی تا سطوح عالی، این ظرفیت را فراهم آورد. بدین معنا که نظام تعلیم و تربیت اقتصادی باید مورد توجه جدی نظام آموزشی کشور در سطوح عمومی و عالی قرار گیرد.

٣- ایجاد و تقویت زیرساخت‌ها
قطعا در مسیر پرتلاطم اقتصاد کنونی، زیرساخت‌های جدیدی باید ایجاد شود. زیرساخت‌های موجود نیز برحسب زمان و مکان تقویت، بازسازی یا حذف شوند. باید تولید باکیفیت نهادینه شده و بسترهای ماندگاری و دوام و قوام آن فراهم شود. در این زمینه بخش‌های دولتی، خصوصی و آحاد مردم مسئولیت پیدا می کنند.

۴-هم افزایی ظرفیت‌ها، بسیج استعدادها و سرمایه‌های انسانی و مادی
تولیدمحوری تنها از یک نهاد مشخص ساخته نیست بلکه همه ظرفیت‌های کشور باید بسیج شوند، فکرها و عقل‌ها روی هم ریخته شوند، امکانات کشور در این زمینه تمرکز پیدا کنند و با نظم و انسجام و وحدت رویه توأم با شور و شعور، این حرکت مستمراً پی جویی شود.

۵- توجه به رقابت‌پذیری
بازار جهانی با یک رقابت نفسگیر و تنگاتنگ مواجه است و قدرت‌های مطرح و یا مدعی باید توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود را برای رقابت در چنین عرصه‌ای مضاعف سازند و پا به پای استانداردهای جهانی حرکت کنند. بنابراین کیفیت کالاها و خدمات تولیدی و کار و سرمایه باید بتواند از رقبای جهانی و منطقه‌ای خود پیشی بگیرد. در سند چشم انداز ۲۰ ساله نیز گفته شده جمهوری اسلامی در صحنه‌های مختلف به قدرت اول در منطقه آسیای جنوب غربی تبدیل می‌شود. لذا طبیعی است تولید و اقتصاد و تجارتی که در آن رقابت نباشد از میدان مسابقه حذف خواهد شد.

۶-توجه به دانش محور بودن
افزایش تولید نیازمند ارایه الگوها و نظریه‎ها و تئوری‌های کارآمد و علمی است. افزایش آگاهی و دانش و مهارت و تخصص به جهش در تولید منجر می‌شود. بنابراین تولیدگران و کارگران و صاحبان سرمایه باید پشتوانه علمی و توجیه علمی لازم را برای افزایش و کیفی‌سازی تولید پیدا کنند. این مهم، حلقه مفقوده دانشگاه و صنعت را مرتفع می‌سازد.

دانشگاه‌ها می‌بایست براساس نیازهای جدید به جذب دانشجو و ایجاد یا گسترش رشته‌های دانشگاهی بپردازند. رسانه‌ها و نخبگان نیز در این زمینه آگاهی‌های لازم را در اختیار افکار عمومی قرار دهند. در واقع باید در یک تعامل دوسویه، نیازها و مسائل واقعی بخش‌های مختلف اقتصادی استخراج شده و سعی شود پاسخ‌های علمی به آنها داده شود. بدین شکل شاهد تعامل موثر و کارآمد نهادهای علمی با بخش‌های مختلف در حوزه ناظر بر حل مسائل واقعی کشور خواهیم بود.

 ۷- توجه به فضا و عرصه جنگ اقتصادی و عملیات روانی
عملیات روانی در دو معنای ایجابی و سلبی قابل بررسی است. منظور از عملیات روانی در معنای ایجابی، تحریک و تشجیع نیروی کار و صاحبان سرمایه و ترغیب آحاد مردم به توجه به تولید ملی است. در واقع باید شعار و آرمان بزرگ «ما می‌توانیم» نقل مجالس و محافل شده و تولید ملی به باور عمومی تبدیل شود.
در معنای سلبی از عملیات روانی، مقصود توجه به فضای تیرهای است که توسط عوامل داخلی و خارجی معاند ایجاد می‌شود. این طیف سعی در القای ناکارآمدی‌ها داشته تا بدین طریق بتوانند فضای یاس و ناامیدی ایجاد کرده و در واقع کشور را از آرمان «ما می‌توانیم» دور کنند. لذا قطعاً توجه به فضای عملیات روانی در دو بعد ایجابی و سلبی آن باید مورد توجه نخبگان، مسئولان و مردم باشد تا به بهترین نحو بتوان در مقابله با بحران‌ها و تهدیدات اقتصادی به موفقیت رسید و آنها را مدیریت کرد. در واقع در عرصه جنگ اقتصادی، غفلت زدایی و ایجاد فضای نقد و تبیین صحیح باید مورد توجه جامعه قرار گیرد.
نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران در سه دهه اخیر همواره مشغول جهاد بوده است. در یک برهه به جهاد سیاسی، در برههای دیگر به جهاد دفاعی، زمانی به جهاد فرهنگی پرداخته و امروز در یک جهاد اقتصادی و نبرد فشرده در رویارویی با استکبار جهانی قرار گرفته است. دشمن تنها امید خود را در تحریم‌ها و فشارهای فلج کننده می‌بیند و ملت ایران با جهاد خود امید دشمن را ناامید خواهد ساخت.

۸- ایجاد تعادل و تناسب بین تولید، توزیع و مصرف
باید تلاش کرد تولید در تمام عرصه‌ها اعم از کشاورزی، دامی، صنعتی و علمی افزایش یابد، تولید در عرصه‌های مختلف، اصلاح شده و کارآمد ساختن سیستم توزیع عادلانه و نیز توجه و بازگشت به عناصری چون صبر، قناعت، عدم اسراف و تبذیر و…. به فرهنگ ملی تبدیل شود.

پیامدهای تولید ملی کدامند؟
طبق تعریفی روان و ساده، اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که در شرایط دشوار، تهدید و دشمنی به اهداف خودش که شامل استقلال قتصادی، رفاه عمومی و پیشرفت است برسد. پس تولید ملی به عنوان ستون فقرات اقتصاد مقاومتی قطعا باید کانون توجهات قرار گیرد. در این تعریف، هر مولفه دارای بعد داخلی و خارجی است. برای مثال تهدید داخلی اقتصادی مانند فساد اقتصادی و تهدید خارجی اقتصادی مانند تحریم اقتصادی است.
تمرکز کشور بر تولید ملی به تقویت و تحکیم زیرساخت‌های کشور منتهی می‌شود، استقلال کشور را افزایش می‌دهد، زمینه‌ها و بسترهای اشتغال را گسترش می‌دهد و بدین واسطه می‌تواند راهکارهای منطقی و عینی برای حل معضل بیکاری قلمداد شود. در این شرایط از سرمایه‌های موجود که در برخی موارد در شغل‌ها و عرصه‌های کاذب هزینه می‌شوند و معیشت مردم را به در آمدهای نامشروع آلوده می‌سازند، استفاده مطلوب و بهینه صورت خواهد گرفت و مشروع سازی ثروت محقق می‌شود. طبیعی است آخرین تیر در کمان استکبار جهانی و شیطان بزرگ برای مهار انقلاب اسلامی، تحریم و فشار اقتصادی است. با تمرکز بر تولید ملی می‌توان کشور را از وابستگی به خارج نجات داد و در این مرحله از عمر پربرکت انقلاب اسلامی نیز استکبار جهانی را به بن بست کشانید.
در سایه همت مضاعف و کار مضاعف و توجه مضاعف به تولید ملی، همه استاد بالادستی نظام اعم از اهداف دهه پیشرفت و عدالت، چشم انداز ۲۰ ساله، اهداف اقتصادی در قانون اساسی، آرمان‌های امام خمینی(ره) و افکار و تدابیر امام خامنه‌ای(مدظله) تحقق خواهند یافت. از سوی دیگر سفره توسعه علمی در کشور پهن خواهد شد، تولیدمحوری به دانایی محوری و گسترش دانش در زمینه‌ها و عرصه‌های مختلف منتهی خواهد شد، نشاط علمی در کشور افزایش خواهد یافت و بدین واسطه دانشگاه با اقتصاد، صنعت، بازار کار و سرمایه بیش از پیش تقویت خواهد شد. چنین آرزویی می تواند ملت ایران را به قله‌های جهانی برساند.
در سایه تولیدمحوری می‌توان فقر و محرومیت را کاهش داد، آبادی و آبادانی را توسعه بخشید و شور و نشاط کار و تلاش را افزایش داد. در این صورت بیکاری کاهش می‌یابد و مهارت‌های افراد افزایش می‌یابد.

نظر بدهید