امارات نفت خود را از کجا تامین میکند؟

0
499

ناظراقتصاد:امارات متحده عربی بعد از بحران سیاسی در روابطش با قطر، برای جایگزینی نفتی که از این کشور می خرید، از آمریکا نفت خرید و نخستین محموله آن را بزودی دریافت می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع نفتی آگاه نزدیک به دولت امارات اعلام کرد که دولت امارات بعد از توقف خرید نفت از قطر، دست به دامن آمریکا شد تا نیاز نفتی خود را از آن تامین کند.
با بروز بحران دیپلماتیک و سیاسی میان چهار کشور عربستان ،امارات ، بحرین و مصر با قطر و قطع روابط آنها، ابوظبی واردات نفت از دوحه را قطع کرد و حالا شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) اولین محموله نفتی را از شرکت آمریکایی ‘ایگل فورد’ خرید.
این منابع بدون اشاره به حجم نفت خریداری شده امارات متحده عربی از آمریکا که طبق قرار در ماه سپتامبر تحویل ابوظبی می شود، پیش بینی کردند حجم نفت دریافتی امارات از آمریکا تا ۲ میلیون بشکه برسد، چرا که قرار است این محموله در سوپرتانکرهایی با همین حجم حمل شود.
اگرچه ادنوک تاکنون از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده اما این شرکت پیش از بحران و طبق قرارداد قبلی با شرکت ‘قطر پترولیوم’، ماهانه بین ۱ تا ۱.۵ میلیون بشکه از آن کشور نفت وارد می کرد.
این شرکت اماراتی حتی پیش از این برای جبران نیاز نفت اضافی خود تا حدودی از شرکت نفتی ‘خوف’ عربستان نفت می خرید.

نظر بدهید