نماد قندی دیروز در فرابورس همه را حیرت‌زده کرد!

0
574

ناظراقتصاد: در جریان معاملات دیروز بازار فرابورس رشد نجومی سهام یکی از شرکت‌های گروه قندی موجب شگفتی بازار شد، این در حالی است که باید دید وضعیت بنیادی شرکت و صنعت مذکور تأیید‌کننده این رشد قابل ملاحظه است یا اینکه اتفاقاتی که در بازار فرابورس می‌افتد، دلایل دیگری دارد.
در جریان معاملات دیروز بازار فرابورس رشد نجومی سهام یکی از شرکت‌های گروه قندی موجب شگفتی بازار شد، این در حالی است که باید دید وضعیت بنیادی شرکت و صنعت مذکور تأیید‌کننده این رشد قابل ملاحظه است یا اینکه اتفاقاتی که در بازار فرابورس می‌افتد، دلایل دیگری دارد.
به گزارش «جوان» سهام یک شرکت کوچک قندی با عنوان قند ارومیه با رشدهزارو۳۰۳ درصدی در بازار فرابورس مواجه شد، به طوری که عنوان یکی از گران‌ترین سهم‌های بازارسرمایه را به خود اختصاص داد. به نظر می‌رسد اخراج از بورس و ورود به بازار پایه فرابورس به جای اینکه سلب امتیازی برای شرکت‌ها به شمار رود، گاه به عنوان یک امتیاز شیرین برای شرکت‌هایی چون قند ارومیه محسوب می‌شود. شرکت قند ارومیه در شرایطی یکی از شرکت‌های اخراجی از شرکت بورس به شمار می‌رود که سهام این شرکت با نماد قاروم از اواخر سال ۹۵ در بازار فرابورس متوقف بود تا اینکه روز گذشته همزمان با بازگشایی نماد در فرابورس بهای سهام این شرکت از محدوده ۵۸۰تومان به محدوده ۸ هزار تومان رسید.
رشد هزارو۳۰۳ دصدی سهام شرکت مذکور در حالی اتفاق می‌افتد که جا دارد وضعیت بنیادی این شرکت و همچنین صنعت مذکور مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود این رشد بر اساس تحولات بنیادین بوده است یا اینکه دلایل دیگری چنین رشد قابل ملاحظه‌ای را در این سهام پدید آورده است، البته گویا شرکت مذکور در نظر دارد سرمایه اسمی ۶/۱ میلیارد تومانی را با افزایش سرمایه ۶۴۱ درصدی به ۱۲میلیارد تومان برساند. در این میان در ترکیب سهامداران عمده شرکت مذکور تنها مالک حقوقی با دارا بودن بیش از ۶۰ درصد سهام صنایع شهد آذربایجان (سهامی خاص) است و سایر سهامداران حقیقی می‌باشند.
مسئله‌ای که در اینجا بیش از همه ذهن را درگیر می‌کند، اوضاع وخیم کارخانه‌های تولید قند و شکر است که به دلیل واردات دچار معضلات فراوانی شده‌اند و این مسئله باعث شده است وضعیت نقدینگی کارخانه در شرایط اسفباری قرار بگیرد، البته باید دید رشد بهای قند و شکر در افزایش بهای این سهم چقدر مؤثر بوده است.

نظر بدهید