امسال هر ایرانی چقدر سود سهام عدالت می‌گیرد؟

0
556

ناظر اقتصاد: یکی از سوالاتی که این روزها زیاد از سوی مردم مطرح می شود، این است که سود سهام عدالت در سال جاری چقدر است؟

بر اساس آخرین اخبار دریافتی از سازمان خصوصی سازی، پیش‌بینی می‌شود احتمالاً مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی در سال جاری حدود ۲۰۰ هزار تومان و سایر افراد حدود ۱۰۰ هزار تومان سود سهام عدالت دریافت کنند. با این حال این رقم هنوز قطعی نیست.

رقمی که شما به عنوان سود سهام عدالت دریافت می‌کند به چند فاکتور و سوال بستگی دارد:

۱- آیا جزو مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستید یا خیر؟
۲- آیا تا پایان شهریور ۹۶ مبلغ ۴۷۰ هزار تومان را بابت تسویه نهایی اقساط سهم عدالت واریز کرده بودید یا نه؟
۳- سازمان خصوصی سازی در سال جاری چقدر سود بابت سهامی که مشمول سهام عدالت شده، کسب کرده است که بنا دارد آن را بین سهام‌داران توزیع کند؟

توضیح آنکه: در سال ۱۳۸۵ طرحی تحت عنوان توزیع سهام عدالت به تصویب رسید و اجرایی گردید که بر اساس آن قرار شد در مدت ۱۰ سال، سود سهام اعطایی به مشمولان به‌جای پرداخت به آنها بابت اقساط سهام‌شان کسر شود و پس از آن سهامداران بتوانند سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند. در این راستا از سال ۸۵ تاکنون ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر از افراد جامعه به‌عنوان مشمولان سهام عدالت شناسایی شده و به آنها سهام تعلق گرفته است.

در ۱۷ اسفند سال ۹۵ نیز سامانه‌ای برای آگاهی و اطلاع مشمولان سهام عدالت از جزئیات صورت‌حسابشان راه‌اندازی شد که مشمولان با مراجعه به آن از میزان اقساط پرداخت‌ شده سهام خود و همچنین میزان بدهی‌شان به دولت اطلاع پیدا کنند.

در صورت‌حساب مشمولان ارزش تقریبی سهام آنها حدود ۵۳۰ هزار تومان اعلام شده است و به‌جز دو دهک اول درآمدی که از تخفیف ۵۰درصدی برای تسویه سهام خود برخوردارند، بقیه مشمولان باید هر یک مبلغ ۴۷۰ هزار تومان را (در مجموع حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان برای کل سهامدران) بابت تسویه نهایی اقساط سهام عدالت خود تا پایان شهریورماه سال ۹۶ به حساب دولت واریز می‌کردند که بخش زیادی از مردم این کار را نکردند.

بنابراین بسته به میزان دارایی و ارزش سهام عدالت هر یک از مشمولان، به آنها سود سهام عدالت تعلق گرفت. اولین مرحله از سود سهام عدالت که مربوط به سال مالی ۹۵ بود، در سال ۹۶ توزیع شد و آن دسته از مشمولانی که اقدام به تسویه مانده بدهی سود سهام عدالت خود کرده‌اند و همچنین مشمولان کمیته امداد و بهزیستی که مالک تمام سهام هستند، در سال گذشته ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت کردند، و مابقی هم بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان سود گرفتند.

در مجموع در سال ۹۶ بیش از ۳۵ میلیون نفر که شماره شبای بانکی داده بودند، سود سهام عدالت گرفتند و مجموع این رقم به حدود ۳ هزار میلیارد تومان رسید.

حال برای سال مالی سال ۹۶ هم طبق آخرین آمار دریافتی از سازمان خصوصی سازی، تاکنون ۳۸۰۰ میلیارد تومان سود سهام عدالت جمع آوری شده است و پیش بینی شده که این رقم در نهایت به حدود ۵ هزار میلیارد تومان برسد.

از طرفی شمار گیرندگان سود سهام عدالت و کسانی که شماره حساب بانکی ارائه کرده اند، از ۳۵ میلیون نفر سال گذشته به ۴۰ میلیون نفر رسیده است.

بنابراین در صورتی که دولت بخواهد مبلغ سود ۵ هزار میلیارد تومانی را بین ۴۰ میلیون نفر به طور مساوی تقسیم کند، به هر نفر ۱۲۰ هزار تومان سود بابت سال مالی ۹۶ می رسد، ولی از آنجا که سهم مشمولان کمیته امداد و بهزیستی بالاتر از بقیه مردم است، سود سهام عدالت عموم مردم تا ۱۰۰ هزار تومان و مشمولان کمیته امداد و بهزیستی هم حدود ۲۰۰ هزار تومان پیش بینی می شود که البته باید در این خصوص منتظر اعلام ارقام نهایی از سوی سازمان خصوصی سازی باشیم.

نظر بدهید