انقلاب چهارم صنعتی

0
1117

در حالی که انقلاب صنعتی اول از آب و نیروی بخار برای مکانیزه‌ کردن تولید استفاده کرد، در انقلاب دوم از نیروی الکتریسیته برای تولید انبوه استفاده شد و با انقلاب سوم صنعتی، فناوری‌های اطلاعاتی و الکترونیکی برای خودکار کردن تولید به کار گرفته شدند. حالا با انقلاب چهارم صنعتی روبه‌رو هستیم که به نوعی پایه‌های آن بر انقلاب سوم استوار است.
وجه مشخصه این انقلاب ، که از اواسط قرن گذشته آغاز شده ، ایجاد تلفیق‌هایی از فناوری‌های مختلف است که مرزهای علم در حوزه‌هایی متفاوت مانند زیست شناسی و فیزیک و کامپیوتر در آنها کمرنگ یا حتی محو می‌شود. این انقلاب به واسطه مشخصه‌هایی همچون اینترنت همه‌جا همراه، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین شناخته می‌شود. بسیاری از این نوآوری‌ها اکنون در دوران نوباوگی خود به سر می‌برند اما به نقطه عطف توسعه خود رسیده‌اند، چرا که برساخته یکدیگر بوده و یکدیگر را در تلفیقی از فناوری‌ها در دنیای فیزیکی، دیجیتالی و زیستی تقویت می‌کنند. این تغییرات به لحاظ اندازه، سرعت و دامنه‌شان تاریخی به شمار می‌آیند.
در مجموع این انقلاب چهار اثر مهم و عمده بر کسب و کار خواهد داشت: انتظارات مصرف‌کنندگان دچار تغییر شده، کیفیت کالاها افزایش می‌یابد. همچنین ساختارهای سازمانی و نوآوری‌های مشترک بین صنایع دچار دگرگونی خواهد شد. مسلماً مرکز این زلزله در دنیای کسب و کار، مصرف‌کننده است. مصرف‌کننده‌ای که به مرکز این جهان تبدیل خواهد شد و همه تلاش‌ها معطوف به برآورده کردن نیازهای وی به بهترین حالت است.
همچنین انقلاب چهارم امکان و توانایی بالقوه‌ای برای مختل کردن بازار نیروی کار دارد. به‌کارگیری دستگاه‌های خودکار به جای نیروی کار در اقتصاد و افزایش استفاده از ماشین‌ها به جای کارگرها، می‌تواند باعث افزایش شکاف بین بازدهی سرمایه و نیروی کار شود. البته این امکان هم وجود دارد که جایگزینی نیروی کار با ماشین در مجموع باعث افزایش مشاغل امن و درآمد آنها شود.
هنوز نمی‌توان پیش‌بینی کرد که کدام یک از این اتفاق‌ها در جهان واقع رخ خواهد داد. اما بر اساس تجربه‌های قبلی می‌توان حدس زد نتیجه نهایی ترکیبی از هر دو سناریو خواهد بود. اما من از یک موضوع مطمئنم، در آینده بخش کلیدی تولید نه سرمایه، که توانایی و استعداد خواهد بود. این موضوع در نهایت باعث می‌شود بازار نیروی کار به دو بخش تفکیک شود، «نیروی کار ساده با درآمد کم» و «نیروی کار ماهر با درآمد بالا»، این تفکیک هم به نوبه خود می‌تواند به تنش‌های اجتماعی دامن بزند.
همانند انقلاب‌های قبلی و هر تحول اقتصادی دیگر، خط مقدم همچنان مدیران اجرایی و رهبران دنیای کسب و کار هستند که باید تغییر فضا را متوجه شده و خود و تیم‌های اجرایی‌شان را با این تغییرات هماهنگ کرده و به طور مداوم به دنبال نوآوری‌های جدید باشند.
هدف از این گزارش ارائه مقدمه‌ای بر انقلاب چهارم صنعتی است، این که این انقلاب چیست، چه دستاوردهایی به همراه دارد، چه تأثیری بر ما به جا خواهد گذاشت و به منظور بهره‌برداری از آن در جهت منافع عمومی چه کارهایی می‌توان کرد. بیشتر اطلاعاتی که در کتاب آمده و تحلیل‌های شخصی نویسنده، همگی بر اساس پروژه‌های در دست اجرا و ابتکارات مجمع جهانی اقتصاد است و در جدیدترین گردهمایی این مجمع توسعه داده شده، به بحث گذاشته شده و به چالش کشیده شده است. این گزارش به زبان فارسی از The fourth industrial revolution-@monitoreconomy_ir قابل دریافت و مطالعه می باشد.
@monitoreconomy_ir -(2)

نظر بدهید