ایرانی‌ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟!

در نیمه نخست امسال

0
463

ناظر اقتصاد: براساس عملکرد درآمدهای مالیاتی دولت که در نماگرهای بانک مرکزی منتشر شد ایرانی‌ها در نیمه نخست سال جاری بالغ بر ۱۷۴۰ میلیارد تومان مالیات بر ثروت پرداخت کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳.۷ درصد رشد داشته است.

مصوب ۶ ماهه مالیات بر ثروت در بودجه سال ۹۷ ، ۱۷۸۰ میلیارد تومان بوده و مصوب کل امسال ۳۴۹۰ میلیارد تومان است.

زیرمجموعه این مالیات عبارتند از:

blueمالیات بر ارث
blueمالیات نقل و انتقال سرقفلی
blueمالیات نقل و انتقال سهام
blueمالیات نقل و انتقالات املاک
blueحق تمبر و اوراق بهادار

مالیات بر ثروت در این مدت ۲۲۰ میلیارد تومان، مالیات نقل و انتقال سرقفلی ۴۸۰ میلیارد تومان، مالیات نقل و انتقال سهام ۴۰۰ میلیارد تومان، مالیات نقل و انتقالات املاک ۴۰۰ میلیارد تومان و مالیات حق تمبر و اوراق بهادار ۲۲۰ میلیارد تومان وصول شده است که به ترتیب با رشد ۷.۳، ۳۹.۳، ۳۹.۶، ۴۸، ۲۳.۱ روبرو بودند.

مالیات بر عائدی سرمایه

در ماه‌های اخیر موضوعی مبنی بر اخذ مالیات بر عائدی سرمایه مطرح است که با موافقت سازمان مالیاتی و دولت همراه بوده اما همچنان لایحه پیشنهادی ارائه نشده این نوع مالیات در زمره مالیات بر دارایی قرار می‌گیرد.

مالیات خانه‌های خالی همچنان معطل اطلاعات

همچنین طبق یکی از تبصره‌های ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم می‌بایست با راه‌اندازی سامانه ملی اسکان و املاک کشور مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌شد که تاکنون به دلیل عدم تشکیل سامانه مذکور از وصول این مالیات‌ خبری نیست. البته این مالیات هم جزو مالیات بر دارایی قرار می گیرد.

زیرساخت‌های اطلاعاتی

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند توسعه پایه‌های مالیاتی و ایجاد زیرساخت‌ها برای یکپارچه‌سازی اطلاعات مورد نیاز مالیات‌ستانی می‌تواند منجر به کاهش اتکاء درآمدهای نفتی از هزینه‌های جاری بودجه شود.

یکی از پایه‌های مالیاتی که می‌تواند ظرفیت خوبی در جهت رشد درآمدهای مالیاتی ایجاد کند اخذ مالیات بر مجموع درآمد بوده که در حال حاضر چنین مالیاتی در قوانین کشور وجود ندارد.

مالیات بر مجموع درآمد چیست؟

مالیات بر مجموع درآمد مبتنی بر اخذ مالیات از جمع کلیه درآمدهای اشخاص است و از مجموع درآمد افراد از مانند سرمایه، کار، اجاره، سود سهام و… دریافت می شود. این ارقام منعکس کننده وضعیت کلی رفاهی و درآمدی اشخاص است و اگر بر اخذ این نوع مالیات تاکید شود، می توان امیدوار بود که توزیع درآمد در جامعه عادلانه تر شود. علاوه بر این، پایه مالیاتی این ظرفیت را دارد که چون اطلاعات شفافی از درآمد افراد ارائه می کند، جلو فساد را بگیرد. این پایه مالیاتی برای اخذ درآمد از ثروتمندان به کار می رود، موضوعی که از دیدگاه کارشناسان باید در نظام مالیاتی ایران گنجانده شود. در این زمینه جمشید پژویان معتقد است علاوه بر همه مزایای این پایه مالیاتی برای اقتصاد ایران می توانیم به موجب اخذ مالیات بر مجموعه درآمد شاهد کاهش قاچاق و فساد هم باشیم.

نظر بدهید