اینفوگرافیک اقتصاد کره شمالی پس از توافق با آمریکا

0
670

ناظر اقتصاد: در این اینفوگراف به بررسی آینده اقتصاد کره شمالی پس از توافق با آمریکا پرداخته شده است. کره شمالی علیرغم داشتن منابع فراوان از اقتصاد بسیار ضعیفی برخوردار است. پیش بینی می‌شود پس از توافق با آمریکا و برقراری صلح بین این دو کشور، اقتصاد کره شمالی برای ورود سرمایه‌گذاری‌های کره جنوبی آزاد می‌شود. راه‌های ارتباطی و تجاری بین کره شمالی و کره جنوبی پس از جنگ کره در سال ۱۹۵۴ بسته شده و تا به حال اقدام موثری برای بازگشایی آن صورت نگرفته است. کیم جونگ اون رهبر کره شمالی می‌تواند با توافق با ترامپ اقتصاد کره شمالی را دگرگون سازد.

جنگ کره به صورت رسمی هنوز به پایان نرسیده است و کشورهای طرف درگیر از زمان پایان جنگ در سال ۱۹۵۴ اعلام آتش بس کرده‌اند. مرزهای دو کشور کره شمالی و جنوبی نیز به موجب همین آتش بس تعیین شده است.

مزایای بازگشایی ارتباطات در اقتصاد کره شمالی

بازگشایی ارتباطات حمل و نقل بین کره جنوبی و کره شمالی می‏‌تواند راهی برای استخراج ذخایر عظیم معدنی کره شمالی باز کند. ذخایری که ارزش آن ۶ تریلیون دلار برآورد می‏شود. ذخایر کره شمالی نوید این را می‌دهد که اقتصاد کره شمالی پس از توافق با آمریکا شکوفا شده و به سرعت به سمت ادغام با اقتصاد کره جنوبی پیش برود. ذخایر کره شمالی برای کره جنوبی نیز یک برگ برنده خواهد بود. چرا که بخش عمده‌ای از مواد خام این کشور را می‌تواند تامین کند. حتی ممکن است کره شمالی دارای بزرگترین ذخایر عناصر کمیاب که برای صنایع الکترونیک فعلی حیاتی است، باشد.

در واقع، رئیس جمهور کره جنوبی، مون جائه این، برنامه دارد تا سه کمربند اقتصادی که کره جنوبی را به کره شمالی و سپس چین و روسیه متصل می‏کند، بسازد. دیدارهای متعدد هیات‌های کره شمالی و کره جنوبی و حتی سفر کیم جونگ اون به سئول نشان می‌دهد که کره شمالی نیز نسبت به توسعه روابط تجاری خود با همسایه جنوبی مشتاق است. آینده اقتصاد کره شمالی با توسعه روابط همسایه جنوبی خود گره خرده است.

در طرحی که مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی ارائه داده است، بنادر، شهرهای صنعتی و معادن دو کشور با استفاده از خطوط ریلی، بزرگراه و دریا به هم متصل می‌شوند. کمربند اقتصادی پان دریای شرقی (Pan East Sea)، بوسان را به وونسان متصل می‌کند. بین این دو شهر بنادر و شهرهای صنعتی زیادی وجود دارد و در نهایت، این کمربند به مرز روسیه متصل می‌شود. در غرب نیز، کمربند پان دریای زرد (Pan Yellow Sea) بندر اینچئون را به سینوئیجو و از آن جا به چین متصل می‌کند. کمربند DMZ نیز در مرز کره شمالی و جنوبی قرار خواهد داشت.

آینده اقتصاد کره شمالی پس از توافق با آمریکا به این طرح گره خورده است. ذخایر معدنی این کشور می‌تواند محور توسعه منزوی ترین کشور جهان باشد. دیدار دوم ترامپ و کیم جونگ اون در ویتنام راه را برای به وقوع پیوستن طرح مون جائه این باز می‌کند.

اینفوگرافیک اقتصاد کره شمالی پس از توافق با آمریکا

نظر بدهید