اینفوگرافیک حجم پول در گردش در جهان

0
750

ناظر اقتصاد: در این اینفوگرافیک به مقایسه حجم پول در گردش در جهان پرداخته شده است. برای برنامه ریزان و تحلیلگران مسائل اقتصادی تنها دانستن تعریف پول کافی نیست بلکه بیشتر، دانستن و در اختیار داشتن اندازه حجم پول به عنوان یک متغییر کلان اقتصادی مطرح است، تا از طریق آن بتوانند آثار تغییرات حجم پول در ارتباط با سایر متغییرهای اقتصادی را بررسی کنند.

پول در گردش را می‌توان پول در دست مردم تعریف کرد، یعنی پولی که برای خرید خدمات و کالاها استفاده می‌شود. بانک‌های مرکزی همواره به مقدار پول فیزیکی که در گردش است توجه می‌کنند، زیرا پول به عنوان نقدترین طبقه دارایی موجود است.

حجم این مورد به صورت زیر محاسبه می‌شود:

سپرده‌های دیداری مردم نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری + اسکناس و مسکوک نزد مردم= حجم پول در گردش

این اینفوگراف نشان می‌دهد که ارزش بازار طلای جهانی ۸.۷ تریلیون دلار است که از این نظر بیش از ۵ برابر کل حجم دلار در گردش است. دلار آمریکا به عنوان قدرتمندترین ارز جهان در رتبه اول حجم پول قرار دارد. پس از آن، یورو به عنوان پول واحد ناحیه یورو دومین حجم جهان را به خود اختصاص داده است. به طوری که حجم یورو ۱.۳ تریلیون دلار است.

حجم بازار نقره ۱.۱ تریلیون دلار است که از این نظر چیزی در حدود حجم یورو ارزش دارد. چین به عنوان یک قدرت نوظهور با جمعیت میلیارد در رتبه سوم ارزها از لحاظ حجم پول قرار دارد. حجم یوان ۱ تریلیون دلار برآورد می‌شود. ین ژاپن با فاصله کمی پس از یوان قرار دارد و حجم ین ۹۵۰ میلیارد دلار است. روپیه هند با فاصله زیاد و با حجم ۲۹۱ میلیارد دلار در رتبه پنجم ارزها (بدون احتساب رتبه طلا و نقره) قرار دارد. بیت کوین با ۲۳۰ میلیارد دلار پس از روپیه هند قرار دارد. روبل روسیه، پوند استرلینگ و فرانک سوئیس در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اینفوگرافیک حجم پول در گردش در جهان

نظر بدهید