اینفوگرافیک | حرکت از ترویج به ارتباطات بازاریابی

0
732

ناظر اقتصاد: علومی مانند بازاریابی از علوم بهره بردار هستند و از دستاوردهای سایر علوم استفاده می‌کنند. در واقع نیاز به علم فروش و بازاریابی از زمانی شکل گرفت که عرضه کنندگان محصول و خدمات افزایش یافت و عرضه از تقاضا پیشی گرفت. در واقع در بازاریابی تمرکز برروی نیازها و خواسته‌های مشتری است و هدف اصلی ایجاد رضایت مشتری در بلند مدت است. بحث ارتباطات بازاریابی (Marketing Communications) به خصوص مفهوم ارتباطات یکپارچه بازاریابی از مباحث داغ و مطرح حال حاضر در زمینه مدیریت بازاریابی است البته با توجه به شرایط موجود در جهان بحث ارتباطات بازاریابی محدود به سازمان‌های تجاری نمی‌شود و حتی سازمان‌هایی غیرانتفاعی مانند یک موسسه خیریه هم به‌منظور ایجاد رضایت برای ذینفعان خود به سمت استفاده از ابزارهای ارتباطات بازاریابی روی آورده‌اند.

اصطلاح ارتباطات بازاریابی در علم مدیریت بازاریابی اصطلاحی نسبتاً جدید است. در مدل‌های اولیه مدیریت بازاریابی که آمیخته بازاریابی یا (Marketing mix) را با ۴p بیان می‌کردند (که بعدها به تعداد آن اضافه شد) ترویج (Promotion) به‌عنوان یکی از اجزای آمیخته بازاریابی به دنبال ترویج محصولات و خدمات ارائه ‌شده است و بحث ارتباطات با مخاطب در ترویج خلاصه می‌‌شد. اما ارتباطات بازاریابی شامل مفهوم گسترده‌تری نسبت ترویج است هدف از ایجاد این مفهوم که در قالب ارتباطات بازاریابی بیان می‌شود این نکته است که سازمان‌ها با وجود فضای رقابتی موجود به دنبال یک ارتباط دوطرفه با مشتریان بالقوه خود هستند. درگذشته با وجود رسانه‌های انبوه ارتباطات یک طرفه بود و سازمان‌ها و شرکت‌ها پیام‌های خود را از طریق این رسانه‌هایی مانند تلویزیون، بیلبورد و غیره به مخاطبان می‌رساندند. در حال حاضر با وجود ابزارهای موجود به خصوص در فضای مجازی دیگر مخاطب نقشی منفعل ندارد و ایجاد رابطه تعاملی بین مخاطب و یک سازمان یا کسب و کار با هزینه کمتر نسبت به گذشته امکان پذیر است. البته در کشورمان هنوز بخش قابل توجهی از کسب و کارها نگاه ترویج را دارند و آن هم بیشتر تکنیک‌های ترویج فروش است که نمونه بارز آن قرعه کشی‌هایی که در برنامه فروش محصولات و خدمات لحاظ می‌شود. بیشترین حجم تبلیغات هم به دو رسانه تلویزیون و بیلبورد خلاصه شده است.

بحث مفهوم ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) به این نکته مهم اشاره دارد که تمامی اجزاء ارتباطات بازاریابی که پیامی را برای مشتری بالقوه ارسال می‌کنند، این پیام‌ها که تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها پیام‌ها غیرکلامی است باید هم همسو و هماهنگ باشند که معمولاً خلاف آن را در کسب‌وکارهای کشور شاهد هستیم. در اینفوگراف زیر برخی روش‌های معمول ارتباطات بازاریابی بیان شده است.

ارتباطات بازاریابی

نظر بدهید